KORONAVIRUS: Protiepidemická opatření nejsou účinná, zítra bude vláda jednat o dalších zpřísněních

Zdroj: Pikist

Česko – Jen k dnešnímu večeru je zaznamenáno již více než 6 800 nových případů nákazy koronavirem, což je zatím nejvyšší průběžný nárůst. Nejkritičtější je pak situace na Zlínsku, kde je evidováno téměř 800 pozitivních na 100 000 obyvatel, což je nejvíce z celé ČR. Jak se tedy zdá, zavedená protiepidemická opatření se zatím nijak neprojevila, ministr zdravotnictví tak již dnes avizoval, že bude znovu třeba přitvrdit. Ve vzduchu se stále vznáší tzv. lockdown, nikdo však přesně neví, co by měl obnášet. Již zítra bude o tom, jak šíření nákazy koronaviru snížit, jednat vláda v rámci mimořádného jednání.

Jak uvedl Roman Prymula během dnešního jednání vlády, lidé se stále potkávají ve velkém měřítku, což údajně dokazují také data mobilních operátorů. V tuto chvíli, když monitorujeme mobilitu, tak se ukazuje, že je někde mezi 30-50 % toho, co bylo v březnu. Stále těch kontaktů je příliš mnoho,“ shrnul Prymula s tím, že např. během víkendu lidé zavedená vládní opatření porušovali, ve skupinkách popíjeli pivo, a nerespektovali doporučení, aby do bližšího kontaktu přicházeli pouze osoby sdílející jednu domácnost. „V minulých týdnech jsme zavedli konkrétní opatření, ale zatím nevidím jejich pozitivní dopad v tom, že by klesla právě procentualita mezi pozitivně detekovanými a všemi testy. Je tedy logické, že budeme muset představit přísnější opatření,“ prohlásil ministr zdravotnictví, jejich podobu ale nijak blíže neupřesnil.

Nakažených koronavirem tedy v Česku přibývá, na druhou stranu ubývá zdravotnického personálu, nemocnice přestávají provádět plánované operace. Prymula pak zdůraznil, že v nemocnicích se již začínají zaplňovat lůžka, k jejichž nedostatku zatím s ohledem na denní přírůstky pacientů směřujeme (při stávajícím přírůstku by k tomuto černému scénáři mohlo dojít okolo 10. listopadu). Jak potom uvedl ministr vnitra Jan Hamáček, početně je možné vyjádřit moment, kdy již nebudou nemocnice schopné nápor pacientů zvládat, počtem 240 000 covid-pozitivních. Varující je také narůstající smrtnost, za včerejšek v souvislosti s nákazou koronavirem zemřel rekordní počet osob – tedy 89.

Od dnešní půlnoci přitom vstupují v platnost další opatření, která byla ohlášena teprve včera – tedy povinnost nošení roušek ve všech zastavěných prostorách (neplatí pro parky), pokud nelze dodržet vzdálenost dvou metrů (pravidlo pak neplatí pro členy jedné rodiny), a také povinnost nosit roušky v autech, cestují-li společně lidé, kteří nesdílí jednu domácnost. Jedná se o jedna z posledních možných opatření bez ekonomických důsledků.

Pro kompletní uzavření ekonomiky, tedy tzv. lockdown, se ale již někteří vyslovili, Jan Hamáček jej chce tematizovat v souvislosti s konkrétními čísly na konci tohoto týdne, s tím pak souhlasí i většina poslanců, dle nichž musí rozhodnout počty nakažených, která ukážou, nakolik jsou stávající opatření efektivní.

Konkrétní podoba lockdownu pak může být různá, v základu se jedná o různé formy omezení pohybu lidí a omezení fungování společnosti. Na jaře tak v Česku byla např. uzavřena velká obchodní centra a utlumeny služby apod. Jak by případný lockdown mohl vypadat nyní, má v plánu oznámit Andrej Babiš po zítřejším mimořádném jednání vlády. Ministři však již v průběhu dnešního večera budou opatření diskutovat tak, aby byli na zítřejší ranní jednání připraveni.