Péče o hospitalizované děti se začíná přesouvat do Zlína, nemocnice potřebují lůžka i personál

Foto: Nemocnice Zlínského kraje

ZLÍNSKÝ KRAJ – Ve snaze uvolnit lůžka a personál pro covidové pacienty se péče o děti hospitalizované v krajských nemocnicích začíná koncentrovat do Zlína. Dětská oddělení jsou navíc v době pandemie poloprázdná. Děti z Uherskohradišťska, které mají nastoupit do nemocnice, budou od úterý 20. října směřovány do Baťovy nemocnice, která má největší dětské oddělení. Ve Vsetíně a Kroměříži dětské pacienty prozatím přijímají.

Nemocnice chtějí poloprázdná dětská oddělení využít pro pacienty s koronavirem, děti se proto začnou přesouvat na jedno pracoviště. „Tím vznikne další prostor pro navyšování počtu covidových lůžek a také si částečně uvolníme personál, který potřebujeme v rámci nemocnic přesouvat tam, kde aktuálně chybí. Na dětských odděleních je od začátku druhé vlny pandemie nízká obložnost a nemůžeme si v tuto chvíli dovolit mít ve čtyřech nemocnicích čtyři poloprázdná oddělení,“ uvedl Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje s tím, že směřování dětských pacientů z Uherskohradišťska do zlínské nemocnice je dohodnuto i se záchrannou službou.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Dětské oddělení Uherskohradišťské nemocnice má celkem 20 lůžek a 7 jich je na dětské JIP. Nyní tu leží osm dětí. Sedm z nich půjde během dneška domů a zůstanou v ambulantní péči, jedno bude přeloženo do Zlína. „Přijímáme už jen děti od 15 do 19 let s diagnózou covid-19 nebo s podezřením na toto onemocnění, které budeme ukládat na infekční lůžka. V souvislosti s porody samozřejmě zachováme i péči o novorozence, v provozu jsou jak všeobecná, tak všechny odborné dětské ambulance, také je zachována dětská pohotovost a dětský stacionář. Dětskou jednotku intenzivní péče využijeme pro neurologické necovidové pacienty, což nám umožní rozšířit počet intenzivních lůžek pro pacienty s covidem,“ doplnil ředitel Uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek.

Dětské oddělení v Baťově nemocnici má kapacitu 35 lůžek včetně jednotky intenzivní péče. Momentálně tam leží 9 dětí. Ve Vsetínské nemocnici mají oddělení pro dětské pacienty s 20 lůžky, aktuálně je obsazených 8 z nich. V Kroměřížské nemocnici je na dětském oddělení 19 lůžek, hospitalizováno je tam nyní 6 dětských pacientů. „Pokud bychom dětské pacienty i ze Vsetínska a Kroměřížska začali směřovat do Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, musíme stejně jako v Uherském Hradišti zachovat i v těchto nemocnicích neonatologickou péči, protože porodnice ve všech našich nemocnicích jsou samozřejmě i nadále v provozu. Tato opatření jsou samozřejmě dočasná a souvisejí s aktuální pandemií koronaviru a s naší snahou situaci společně co nejlépe zvládnout,“ ubezpečil Radomír Maráček.