Záchranáři pomáhají, jak nejlíp umí. Pomoci ale může každý

zdroj: ZZS JMK

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Počty pacientů, kteří jsou Covid pozitivní, nebo je u nich na toto onemocnění podezření a dojde ke zhoršení jejich zdravotních potíží, se v našem kraji den ode dne zvyšují.

Záchranáři mají ve 24-hodinovém provozu speciální vůz tzv. Biohazard týmu, který vyjíždí pouze k těmto pacientům. Vysílány k nim jsou však i ostatní výjezdové skupiny, protože se už v rámci našeho regionu jedná přibližně o třetinu případů z celkového počtu výjezdů za den. „Naši zdravotníci důsledně používají ochranné pomůcky na všechny výjezdy, aby se nenakazili. Ovšem tak, jak se nemoc šíří mezi populací, tak samozřejmě i někteří naši zaměstnanci onemocněli. Zatím se nám však daří udržet plný provoz díky vysokému pracovnímu nasazení našich pracovníků. Pečujeme pochopitelně i o pacienty s potížemi, které nesouvisí s Covidem. Celkový počet výjezdů se některé dny šplhá k rekordním hodnotám,“ uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Pokud jde o náš dispečink, i ten si musíme chránit, zavedli jsme opatření, která by měla významně přispět k ochraně operátorů a operátorek. Ať už jde o zástěny mezi jednotlivými pracovišti, přeskupování směn či důkladné provádění desinfekce. „Hovorů je více a jsou delší, proto prosíme, nepřetěžujte naši tísňovou linku. Snažte se v maximální možné míře zařídit sami to, co je reálně ve vašich silách,“ doplnila Bothová. Řeč je např. o bolesti zad či drobných poraněních. Pochopitelně u vážných stavů rádi pomohou. Použití roušky u pacienta, pokud to jeho stav dovolí, i všech přítomných by mělo být samozřejmostí. „Zdravotníci obecně, nejen ti naši, čelí obrovskému náporu, jsou vyčerpaní a přetížení. A tak vás žádáme, pomozte také. Dodržováním pravidel, zodpovědným přístupem a ohleduplností. Noste roušku a buďte na sebe celkově opatrní, vyhněte se rizikovým sportům, při práci na zahradě či například kolem domu dodržujte bezpečnostní pravidla, zkrátka snažte se předejít zbytečným úrazům. Chraňte se. Tím nám můžete pomoci. I sami sobě. Nám všem. Děkujeme,“ vyzvala mluvčí.