KORONAVIRUS: Počínaje zítřkem zavírá většina obchodů a končí služby. Omezuje se i volný pohyb

Zdroj: online vysílání

Česko – I když o tom, co přesně znamená označení „lockdown“, se v poslední době hojně diskutuje a např. premiér Babiš dnes na tiskové konferenci, na níž byla vyhlášena nová opatření, prohlásil, že „si myslí, že žádný lockdown není,“ realita je jiná. Slovy klasika Shakespeara: co růží zvou, i zváno jinak, vonělo by stejně. A jelikož počínaje zítřkem se Česká republika skrze zavedená mimořádná opatření opět vrací do letošního jara, je jasné, že další lockdown je tu…

Omezení pohybu osob, uzavření obchodů s výjimkou potravin, drogerie či lékáren (existuje však celá řada dalších výjimek, konkrétně 28) a také kompletní uzavření všech služeb. Přesně v tomto režimu bude počínaje zítřkem fungovat Česko. A to navzdory předešlým ubezpečením z úst Romana Prymuly, že tento týden již k žádným dalším omezením nedojde.

„Naše vláda přistoupila k dalším zásadním opatřením v boji s pandemií covid-19 vzhledem k obrovskému nárůstu nově pozitivních. Bohužel ta opatření z minulých týdnů křivku neoploštila a nefungují. Máme také obrovský nárůst hospitalizovaných pacientů, proto jsme se rozhodli k opatřením, za která se všem omlouvám. Všem nám znepříjemní život, omlouvám se i za to, že jsem v minulosti tuto možnost vyloučil, protože jsem si neuměl představit, že se to může stát,“ prohlásil v úvodu vládního brífinku premiér Andrej Babiš.

Pravdou pak je, že počty nově pozitivních stále narůstají a včera dosáhly k hranici 12 000. Aktuálně je v nemocnicích hospitalizováno 4 417 osob, z nichž je 611 na JIP, 355 na umělé plicní ventilaci a stav 13 pacientů vyžaduje připojení na mimotělní oběh ECMO. Česko se tak v žebříčku přibývání covid-pozitivních řadí i v celosvětovém měřítku na jeho špičku. Na druhou stranu je třeba říci, že s opětovně se šířícím koronavirem se již potýká celá Evropa, prudký růst pak zaznamenává např. Belgie, Velká Británie či Francie.

„Data, která jsou u nás, jsou alarmující, proto jsou další opatření nevyhnutelná. Je tu jednoznačný stabilní nárůst, nepodařilo se snížit reprodukční číslo R tak, abychom mohli pokračovat ve stávajících opatřeních. Vidíme také, že se dostáváme na procento pozitivních, které přesahuje 30 %. Prakticky třetina všech testů je pozitivní, což znamená, že v populaci je obrovský počet osob, které pozitivní již jsou. Snažili jsme se udělat maximum, abychom následující opatření nemuseli zavádět,“ shrnul pak Roman Prymula s tím, že se např. dramaticky navýšilo navolávání, a to až o 100 % jen za poslední tři týdny. Očekávaný efekt se však bohužel nedostavil. Podle Prymuly se nepodařilo zamezit kontaktům ve společnosti, velká část opatření není nedodržována, mobilita obyvatelstva nepoklesla. Ačkoliv pak za poslední čtyři týdny byla kapacita lůžek navýšena na 15 500 a zvýšila se i testovací kapacita, která se blíží již ke 40 000 testům denně, zdravotnický systém brzy narazí na svůj strop. Přitom jak zdůraznil i Babiš, aktuálně se nejedná jen o kapacity pro pacienty s covid-19, ale o kapacity pro všechny. Pokud by totiž nebyla přijata další opatření, zdravotní systém by kolem 11. listopadu zkolaboval.

Omezení pohybu osob

Proto, aby se kontakty ve společnosti snížily, počínaje zítřejšími 6.00 vstupuje v platnost zákaz volného pohybu osob na území ČR. Výjimky se pak odvíjejí od situace, která byla v březnu, povoleny jsou tedy samozřejmě cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou a osobami blízkými, cesty k obstarávání nezbytných potřeb (nákup potravin, krmiv), cesty nezbytné k zajištění potřeb a služeb pro jinou osobu (dobrovolnictví a sousedská výpomoc), cesty do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb. Totéž se týká i cest do zařízení veterinární péče, cest za zajištěním nezbytných úředních záležitostí ad. Povoleny jsou i cesty za účelem pobytu v přírodě či parcích (stejně jako cesty na chaty), cesty za účelem vycestování za hranice a cesty za účelem účasti na svatbách a pohřbech jsou povoleny.

Omezení maloobchodního prodeje

Počínaje zítřkem pak v platnost vstupuje také zákaz maloobchodního prodeje a poskytování služeb s výjimkou prodejen potravin, prodejen hygienického a drogistického zboží, lékáren, optik, prodejen pohonných hmot a paliv, prodejen domácích zvířat a krmiv, prodejen zahrádkářských potřeb, květinářství, prodejen textilního materiálu, ale i výpočetní a AV techniky a také potřeb pro domácnost a dále prádelen, čistíren, provozoven servisů a oprav silničních vozidel, poskytovatelů odtahů, prodejen náhradních dílů k dopravním prostředkům a výrobním technologiím ad.

Co se týká zařízení stravovacích služeb, platí i nadále uzavření všech restaurací, které mohou fungovat jen v režimu výdejního okénka. Výjimkou je zaměstnanecké stravování a také poskytování stravování v ubytovacích službách – ty však mohou fungovat jen pro ubytované (přitom režim rekreace je také pozastaven, ubytování je tedy určeno pro případy pracovních cest a pobyt cizinců).

Kompenzace

Podle slov Andreje Babiše je rozdíl ve srovnání s první vlnou v tom, že už dnes vláda rozhodla o kompenzacích pro podnikatele, živnostníky, kteří od zítřka nebudou moci podnikat. „Aktivovali jsme klíčové nástroje podpory, které budou platné ihned a budou kompenzovat klíčové náklady spojené s chodem provozoven – nájemné, osobní náklady (mzdy),“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Spuštěn tedy bude program COVID-Nájemné, který bude platit pro všechny postižené sektory – tedy provozovatele, kteří budou muset zavřít. Obratem lze žádat o kompenzaci nájemného ve výši 50 % za poslední 3 měsíce (červenec, srpen, září), poskytnutá částka tedy pokryje 1,5 měsíce nájemného. Bude také modifikován program Antivirus A, který umožní 100% kompenzaci mezd a odvodů.

Současně pro všechny podnikatele/OSVČ je ministerstvem financí aktivován speciální kompenzační bonus podobný původní „Pětadvacítce“. Bonus bude určen pro všechny zasažené segmenty, podnikatele, kteří nemohou provozovat byznys, ale i ty, kteří jsou zasaženi nepřímo – kompenzace bude stanovena ve výši 500 Kč/den.  Současně je možné průběžně čerpat stávající programy, např. program Antivirus, který sice běží do konce října, ale vláda bude jednat o programu Antivirus B. K dispozici budou také úvěry, u nichž bude ručitelem stát – tedy stejně jako na jaře. „Je třeba připomenout také to, že ministerstvo financí zaktivovalo celou řadu programů pro všechny postižené segmenty, bude se promíjet penále z DPH, stejně tak bude celá řada odkladů záloh na daně. Zasažené segmenty mohou čerpat podporu okamžitě s platností ode dneška,“ shrnul Havlíček.

Výhledy

Všechna aktuálně zavedená opatření, která začnou platit zítra ráno v 6.00, budou účinná do 3. 11. 2020, 30. 10. pak vláda rozhodne, jestli bude jednat o prodloužení nouzového stavu, který by měl jinak končit 3.11. „Opatření budeme rozvolňovat, jakmile se dostaneme na reprodukční číslo 0,8 a bude příznivější situace z hlediska počtu nově nakažených. R ale není jediné důležité číslo – musí se užívat v souvislosti s obecným počtem těch, kteří jsou infikovaní, a také vzhledem k počtu těžkých případů. Opatření rozvolníme hned, jak to půjde,“ shrnul Prymula.  Podle jeho slov lze čekat, že pokud opatření budou dodržována, k poklesu by mělo dojít v horizontu dvou či tří týdnů. Kdy dojde k poklesu reprodukčního čísla R, pak záleží na konkrétní situaci, pravděpodobně to bude také v pásmu třetího týdne. Důležitá je totiž také hladina pozitivních vzhledem k počtu prováděných testů – obecně by měla být pod 10 %, přitom v Česku dosahuje ke 32 %, což je extrémně vysoké číslo. Prymula také poprvé připustil, že by se první stupeň základních škol nemusel vrátit do lavic 3. 11., což bylo původně v plánu. „První stupeň má pro nás vrcholovou prioritu, ale bude nutné posoudit to v kontextu celé situace. Může dojít k tomu, že do systému budou vráceny jen 1. a 2. třídy,“ uzavřel ministr zdravotnictví.