Průzkum brněnské firmy: Lidé stále podceňují vlastní ochranu

ilustrační foto

BRNO, JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Lidé navzdory dramaticky se zhoršující epidemické situaci podceňují vlastní ochranu. Téměř čtyři procenta občanů nadále ignoruje nebo považuje státem nařízená opatření za neúčinná. Jedno procento Čechů se nadále nechrání vůbec. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury IPSOS pro brněnskou společnost RESPILON, která vyrábí ochrany dýchacích cest z nanovláken.

K mimořádně závažným závěrům výzkumu patří, že aktuální dramatický nárůst počtu nakažených nechává chladnými až neuvěřitelných 7 procent obyvatel, kteří se chrání méně. Jedno procento Čechů se nadále nechrání vůbec. Z průzkumu vyplývá, že jeden Čech z deseti nadále považuje nošení ochranných prostředků dýchacích cest za zcela zbytečné a za nemožnost nebo neschopnost společnosti najít jiná účinná řešení.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Navzdory rekordním přírůstkům počtu nakažených 3,6 procent obyvatel Česka, především mladší generace do 35 let, dál ignoruje nařízená opatření, resp. je nepovažuje za účinná. Vyšší tendenci nedodržovat pravidla mají lidé na vesnici, v menších obcích a s nižším dosaženým vzděláním (ZŠ, vyučení). Všechna opatření důsledně plní pouze přibližně polovina obyvatel (54,4 %). Výzvu na omezení kontaktů a pohybu (osobní lock-down) přijalo 46,9 % Čechů. Pouze třetina Čechů (31,5 %) sleduje v těchto dnech důkladněji zdravotní stav svůj i svých blízkých a používá ochranné pomůcky dýchacích cest i venku i ve venkovním prostředí, kde je vyšší koncentrace lidí. K větší ochraně a s vyšší obezřetností k situaci přistupuje spíše střední a starší generace obyvatel.

„Výsledky průzkumu ukazují na frustraci, rezignaci a únavu především u mladší generace do 26 let. Stejný trend je pak viditelný u starší generace (45-53 let). Pokud jde o pozitivní aspekty, jen necelá polovina Čechů (46,5 %) vnímá nošení ochranných prostředků dýchacích cest za projev ohleduplnosti. Vnímají je spíše jako ochranu lidí v okolí (43,5 %) než ochranu osobní (41,8 %),” reaguje na výsledky průzkumu Jana Zimová, výkonná ředitelka firmy RESPILON, a dodává: „Z průzkumu taky vyplývá, že textilní roušky jsou sice stále nejčastější formou ochrany – využívají je téměř 2/3 obyvatel ČR (55,1 %), lidé je ale postupně nahrazují jinou formou ochrany. Druhé nejpopulárnější jsou chirurgické jednorázové roušky (28,7 %), v posledních dnech se zvýšilo používání kvalitnějších respirátorů (9,6 % populace ČR). Je to až dvojnásobek od posledního měření. Nákrčník nebo jiný kus oděvu využívá jako ochranu 3,5 % obyvatel.“

RESPILON® je brněnská rodinná firma působící na mezinárodním trhu, která se od roku 2013 věnuje výzkumu a vývoji produktů z nanovláken. Jejím posláním je novátorské využití specifických vlastností nanovláken pro lepší a zdravější život. V současném portfoliu má nanovlákenné produkty na ochranu dýchacího ústrojí.