Sbírka zlínské zoo pomáhá při vzniku záchranného centra pro zvířata v Ekvádoru

Foto: Zoologico el Pantanal

ZLÍN – Téměř 400 tisíci korunami podpořili návštěvníci zlínské zoo projekt na realizaci záchranného centra v ekvádorské Zoologico el Pantanal. Peníze pochází z finanční sbírky 4Nature, kterou zlínská zahrada odstartovala v roce 2018. Z příspěvku vznikl prostorný pavilon s vnitřními ubikacemi, který slouží pro záchranu ptáků i malých a středně velkých savců.

Díky sbírce 4Nature postupně vzniká v zoologické zahradě Zoologico el Pantanal Ekvádor moderní záchranné centrum pro zvířata místní fauny. Výstavba započala v loňském roce, kdy ze Zlína odeslali jihoamerickým kolegům první finance ze sbírky.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Zoo Pantanal peníze využila na výstavbu pavilonu s ubikacemi. „Pavilon měří na délku 30 metrů, na šířku 12 metrů. Bude sloužit pro záchranu ptáků, malých a středně velkých savců. Už má dokonce i první obyvatele. Největší výběh s vodní plochou obývají želvy sloní a devítičlenné hejno kamišů růžkatých, robustních ptáků z bažinatých tropických oblastí Jižní Ameriky. Pocházejí z nelegálního obchodu. Po patřičném zotavení tři kamiši posílí evropské chovy, zbývající budou vypuštěni zpět do volné přírody,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský.

Nový pavilon poskytnul útočiště také dvouměsíčnímu ocelotovi. „Bohužel byl chován jako domácí mazlíček, měl různá zranění, jeho návrat do divočiny tak již není možný. V centru však bude mít odpovídající podmínky pro spokojený život,“ ubezpečil ředitel Horský.

V novém pavilonu zbývá ještě dokončit dvě ubikace pro malé savce a pět ubikací pro ptáky. „Díky našemu druhému příspěvku může dostavba pavilonu úspěšně pokračovat. Předpokládaný termín dokončení je příští rok, tím bychom uzavřeli první etapu. Už nyní však začínáme chystat plány na druhou etapu, v rámci které vznikne veterinární klinika, přijímací recepce a kanceláře pro zaměstnance centra,“ doplnil Roman Horský.

Foto: Zoologico el Pantanal

Dvě koruny pro záchranu zvířat ve volné přírodě

Finanční sbírku pojmenovanou 4NATURE na ochranu zvířat ve volné přírodě spustila Zoo Zlín v dubnu 2018. Princip je jednoduchý. Při návštěvě zoo stačí zakoupit vstupenku nebo roční kartu 4Nature, které obsahují i ochranářský příspěvek. Návštěvníci tím obdrží odpovídající počet žetonů, přičemž každý má hodnotu 2 koruny. U interaktivních pokladniček poblíž vstupů do zoo si vyberou projekt, který chtějí podpořit, a vhodí do ní žeton. Za rok 2019 dali lidé tímto způsobem dohromady více než 1 milion korun, přičemž 400 tisíc putovalo právě do ekvádorské zoo.

Ve sbírce 4NATURE zlínská zoo pokračuje také v roce 2020. Prostřednictvím pokladniček návštěvnici mohou opět podpořit tři projekty, a to záchranné centrum v Ekvádoru, ochranu saoly v Laosu a ochranu pižmovky bělokřídlé na Sumatře. Všechny finanční prostředky, které jsou získány v rámci sbírky 4Nature, mohou být využity pouze pro účel zřízené sbírky, tedy pro podporu uvedených ochranářských projektů.

Foto: Zoologico el Pantanal
Foto: Zoologico el Pantanal
Foto: Zoologico el Pantanal