Do židovské čtvrti v Třebíči již brzy turisté auty nevjedou

TŘEBÍČ – Město čelí v posledních letech stále většímu počtu aut, což způsobuje zejména v centru řadu problémů. Nejvíce je touto situací postižena historická část města Zámostí, tedy židovská čtvrť – památka UNESCO. Vedení města se proto rozhodlo zavést od příštího roku v dopravě změny, díky kterým budou do čtvrti vjíždět jen její obyvatelé a lidé, kteří tam podnikají.

Zámostí trpí dlouhodobě značným provozem, který památkově chráněnou oblast nepřiměřeně zatěžuje. Město si nechalo vypracovat průzkum, z kterého vyplynulo, že je v židovské čtvrti až o 200 procent překročena parkovací kapacita. „Za 24 hodin zde projede více než 500 aut. V židovské čtvrti jsou cenné nemovitosti i vozovka, která je z větší části složená z historické dlažby a míra průjezdu aut způsobuje zvýšenou míru hluku a otřesů,“ popsal situaci starosta města Pavel Pacal.

Změny v dopravě začnou platit od 1. ledna 2021. Do Zámostí budou od tohoto data moci vjíždět jen držitelé parkovacích karet, tedy obyvatelé, kteří zde mají trvalý pobyt, a také podnikatelé, pro něž budou vyhrazeny parkovací plochy. Dojde i k úpravě parkování na Žerotínově náměstí, které bude sloužit především obyvatelům a podnikatelům ze Zámostí. Lidé, kteří v Zámostí vlastní domy, ale nemají tam trvalý pobyt, dostanou krátkodobá povolení k vjezdu nebo si budou moci zaplatit celodenní vjezd.