Napajedla – město, které musíte zažít

Cyklisté Napajedla. Foto: m-ARK

Město Napajedla leží na rozhraní Hornomoravského a Dolnomoravského úvalu a na pomezí tří regionů – Valašska, Slovácka a Hané. Objevte město na Východní Moravě, které své jméno získalo podle napajedel pro zvířata kupeckých karavan při cestě od Baltu do středomoří a zpět.

Hřebčín jako v Anglii

Město Napajedla leží na rozhraní Horno a Dolnomoravského úvalu na řece Moravě, na půl cesty mezi Zlínem a Uherským Hradištěm. V Napajedlích najdete nejseverněji položené vinné tratě na Moravě. Jednou z významných památek města je Hřebčín Napajedla založený roku 1886 Aristidem Baltazzi pro chov anglických plnokrevníků. V jeho areálu můžete obdivovat krásné stáje vybudované v anglickém stylu. Ty jste mohli vidět také ve filmu Už zase skáču přes kaluže. Využijte možnost prázdninových exkurzí v hřebčíně, který můžete navštívit každé úterý a čtvrtek od 13.00 do 14.00 hodin. Mimo prázdninové exkurze lze hřebčín navštívit ve dnech pondělí až pátek v čase od 8.00 do 15.00 hodin po předchozí domluvě.

Hřebčín Napajedla, Zlínský kraj. Zdroj: IC Napajedla

Po Baťově kanálu lodí, kolem něj na bicyklu

Napajedla křižuje cyklostezka podél Baťova kanálu a řeky Moravy. Kolem vodní trasy se můžete vydat na výlety do Otrokovic, Kroměříže, opačným směrem pak do Starého Města, Uherského Hradiště i Uherského Ostrohu. Nabízí se také nabídka lodních plaveb po řece Moravě. Zapůjčit si lze vlastní plavidlo nebo využít organizovaných plaveb. Pravidelné plavby lodí Morava jsou až do konce září organizovány každé úterý, čtvrtek a neděli. Jízdní řád i půjčovny lodí najdete na internetových stránkách informačního centra Východní Moravy. V Napajedlích jsou hned dvě přístaviště – u rekreačního areálu Pahrbek a přístaviště Emila Spiro v centru města. Přístaviště nese jméno napajedelského rodáka, který bydlel blízko brodu přes řeku Moravu a proslul jako zachránce tonoucích.
Chcete vyrazit kolem „baťáku” na kole? Podívejte se na náš výletní tip v jednom z předchozích článků.

Pěší toulky a sportovní zážitky

Také turisté si přijdou na své. Krásné výhledy si užijete, když se vydáte po nově značených turistických trasách – Stezky napajedelských emirátů. Jsou 70 kilometrů dlouhé a spojují Napajedla s osmi okolními obcemi. Cesty vedou po klidných komunikacích bez silniční dopravy, většinou po polních cestách a pěšinách kolem krásných výhledů, jako je například vrchol kopce Maková. Jsou určeny jak pro pěší, tak pro cyklisty, kteří mají rádi různé povrchy.

Skvělým místem pro sport a relaxaci je rekreační areál Pahrbek. Zahrát si zde můžete beach volejbal, minigolf nebo si zapůjčit šlapadla a poznat klidná zákoutí slepého ramene řeky Moravy. Rekreační areál najdete u cyklostezky vedoucí podél řeky Moravy a Baťova kanálu, může tak být také skvělou občerstvovací zastávkou vašich cykloturistických výletů – Východní Morava na kole.

V některém z dalších článků vás do Napajedel ještě jednou pozveme, a to výletem za kulturou. Ať už jste milovníci cykloturistiky, historie či her a zábavy, Napajedla musíte zažít!

Místo

Zlínský kraj, okres Zlín, Napajedla

Kontakt

Informační centrum Napajedla
Komenského 304, 763 61 Napajedla
tel.: +420 577 944 247, +420 604 524 105
e-mail:
infocentrum@napajedla.cz
www.ic.napajedla.cz