Opuštěné chaty a chalupy lákají zloděje k častějším návštěvám

Policisté provádějí kontrolu v opuštěné chatové osadě. Foto: Policie ČR

KRAJ VYSOČINA – Nadcházející období opět přiláká zloděje a nenechavce do chatařských oblastí. Policisté sice v zimě kontrolují tato místa daleko častěji, ale samotní chataři a chalupáři by si měli své příbytky důkladně zabezpečit.

Od začátku roku do konce září zaznamenali policisté v Kraji Vysočina 33 případů vloupání do rekreačních objektů. Majitelům tím způsobili škodu přesahující 300 tisíc korun. Ve srovnání s loňskem je ale těchto případů o více než polovinu méně.

Kontroly chat a chalup provádějí policisté celoročně, ale v zimě mnohem intenzivněji. Je to zejména proto, že majitelé tato místa na podzim opouštějí a zpravidla se vracejí až na jaře. Případné vykradení chaty či chalupy tak zjistí se zpožděním, což zase znesnadňuje práci policie a komplikuje dopadení pachatele. „Dalším nepříznivým vlivem je také to, že se v chatových lokalitách přes zimu pohybuje menší počet lidí, kteří by se mohli stát svědky vloupání a poskytnout tak policistům důležité informace,“ říká vrchní inspektor policie David Linhart.

Nedejte zlodějům šanci

Zloději jsou dnes stále více vynalézaví. Majitelé by proto v chatách a chalupách neměli přes zimu nechávat cenné věci, např. sekačky, křovinořezy, motorové pily, televizory nebo starožitnosti či hodnotná umělecká díla. Právě tyto věci jsou pro zloděje ohromným lákadlem. „Je více než vhodné si chatu nebo chalupu v době své nepřítomnosti zabezpečit například elektronicky nebo mechanickými zábrannými prostředky, jako jsou například bezpečnostní zámky, mříže nebo uzamykatelné okenice. Objekty je také vhodné v nepravidelných intervalech navštěvovat a vzbuzovat tak dojem, že se v nich někdo nachází,“ dodává David Linhart.

Pokud ale už ke vloupání dojde, majitelé by to měli neprodleně oznámit na tísňové lince 158 nebo na kterékoliv policejní služebně. Policisté majitelům rozhodně nedoporučují do objektu vstupovat, aby nedošlo k poškození stop.