Ve věži zámku Lešná je uloženo poselství pro příští generace

ZLÍN – Svědectví o prazvláštním roce s odkazem pro příští pokolení uložila zlínská zoo do časových schránek v nejvyšší části věže zámku Lešná. Ve dvou pozinkovaných tubusech najdou budoucí objevitelé také několik upomínkových předmětů. Chybět mezi nimi nesmí ani pravá vizovická slivovice.

K uložení první časové schránky v historii zoo se její vedení rozhodlo u příležitosti generální opravy střechy zámku Lešná. „Dlouho jsme přemýšleli, co by mělo být obsahem první časové schránky v historii zoo. Chtěli jsme, aby to byla vzpomínka na rok 2020, který byl a vlastně stále je pro zlínskou zoo, a nejen pro nás, velmi těžký,“ řekl ředitel zoo Roman Horský.

Život ve stínu covidu chod zoo ovlivnil velmi negativně. Poprvé od otevření v roce 1948 byla uzavřena na tak dlouhou dobu, což způsobilo finanční ztrátu 10 milionů korun. Z propasti kritických čísel jí naštěstí pomohly dary od sponzorů a věrných návštěvníků, kteří dali dohromady neuvěřitelných 1,5 milionu korun. Text s tímto svědectvím nechala zoo vytisknout na ruční papír z Velkých Losin a do časové schránky spolu s ním uložila látkovou roušku se slonem, pamětní minci a eurobankovku s kivim, platné české mince a bankovku, mapu zoo a kovový přívěsek rejnoka.

Jeden z tubusů byl určen pro partnera zoo, vizovickou společnost Rudolf Jelínek, a pro firmu Teslice s. r. o., která provádí první generální opravu zámecké střechy od roku 1893. Valašská likérka měla jasno, co by mělo být obsahem schránky. „Pro náš region je slivovice naprosto charakteristická, je součástí našeho folklóru a tradic. My jsme pro tuto příležitost vybrali slivovici z edice
k 125. výročí společnosti Rudolf Jelínek,“ řekla vedoucí marketingu společnosti Irena Konečná. Teslice Vsetín přidala zevrubné informace o průběhu oprav a také vizitku mistrů klempířů, kteří si vzali na starost dokonalé uzavření obou tubusů. Ty nyní odpočívají v restaurované báni věže.