Záchranáři prosí pacienty: Udávejte pravdivé údaje, potřebujeme zůstat zdraví

foto: ZZS JMK

JIHOMORAVSKÝ KRAJ –  Zdravotní záchranáři se setkávají v posledních dnech s tím, že jim lidé volající o pomoc neudávají pravdivé údaje. To jim velmi komplikuje práci a může dokonce ohrozit jejich zdraví.

Na jedné straně na linku 155 volají pacienti, kteří nadhodnocují závažnost svého stavu. Když přijede posádka na místo, ukáže se, že stav zdaleka není tak vážný, jak byl avizován. Možná hraje svoji roli obava o volná lůžka. „Všichni věříme, že k nedostatku lůžek ve zdravotnických zařízeních nedojde, ale i v případě, že by došlo, bude rozhodovat zdravotní stav, nikoliv faktor, kdo si zavolal dřív,“ vysvětlila mluvčí záchranářů Michaela Bothová, a doplnila: „Snažíme se pochopit i to, že lidé jsou laikové a často závažnost stavu sami nedokážou určit. Ale je třeba říct, že některé události, ke kterým vyjíždíme, skutečně nevyžadují zásah zdravotnické záchranné služby a následnou péči ve zdravotnickém zařízení. V určitých případech postačí zůstat v domácím prostředí a udržovat běžný léčebný režim u respiračních onemocnění. Za dodržení běžných hygienických opatření (používání roušek, hygiena rukou a povrchů) není riziko nákazy při péči o nemocného příbuzného výrazně vyšší. Pobyt ve společné domácnosti nemusí nutně znamenat, že dojde k předání nákazy. V případě zhoršení potíží je samozřejmě na místě nám zavolat, rádi pomůžeme.“

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

A na druhou stranu se setkávají se zcela opačným problémem. Volající, který chce jejich pomoc například kvůli zranění, na otázku operátora na tísňové lince odpoví, že nekašle a nemá teplotu (i když tyto příznaky má). Dokonce se setkávají s odpovědí: „My doma nemáme teploměr.“ „Prosíme, nevěřte mýtům, že k pacientům s příznaky onemocnění Covid se obáváme jezdit. Jezdíme ke všem, kteří naši pomoc dle platné legislativy potřebují, bez ohledu na probíhající epidemii. Naše posádka samozřejmě používá ochranné prostředky na každý výjezd. Ovšem k pacientovi, u něhož je podezření na onemocnění Covid, použije vyšší stupeň ochrany. Nechceme, aby docházelo k vytvoření byť jen minimálního prostoru pro předání nákazy. Proto je důležité, aby se zdravotníci všechny potřebné informace dozvěděli už při výjezdu. Použití roušky pacienta i všech přítomných musí být samozřejmostí! Potřebujeme zůstat zdraví, abychom se mohli starat o nemocné,“ uvedla Bothová.