Máte cestu na Slovensko? Počítejte s testováním na COVID-19

ilustrační foto

BŘECLAV, HODONÍN – V souvislosti s celoplošným testováním obyvatelstva, které Slovensko provádí již během víkendu 24. až 25. října, nastanou změny i na hranicích se Slovenskem.

Jak řekl slovenský ministr obrany Jaroslav Naď, prvním dnem po ukončení testování zavedou testování na hranicích. Testování tak bude probíhat již od pondělí 26. října. Na Slovensku platí od 24. října zákaz vycházení. Osoby přijíždějící na Slovensko z České republiky se musejí prokázat negativním testem RT-PCR na onemocnění COVID-19 ne starším 72 hodin, nebo se registrovat prostřednictvím formuláře e-hranice,  nastoupit domácí karanténu a nejdříve 5. den se nechat otestovat. Detaily zmíněného opatření včetně možných výjimek je možno najít na webových stránkách tohoto úřadu. Testy na hranicích se budou týkat všech, kteří přijíždějí na Slovensko. V případě řidičů a lidí, kteří jezdí přes hranice často, bude stačit, když absolvují test jednou za dva týdny. Testovat se bude antigenovými testy přímo na všech 60 hraničních přechodech. Jako alternativa k vpuštění do země bude postačovat i prokázání se jiným testem. Jak to bude konkrétně probíhat a jak zajistit, aby se na hranicích netvořily kolony, má aktuálně za úkol vymyslet ministerstvo vnitra.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Logika testování všechny, kteří přicházejí na Slovensko, je jednoduchá. „Protestujeme celou zemi a následně nám přijde ze zahraničí množství lidí, kteří mohou být nakaženi. Tak jaký by to mělo smysl? Cílem těchto opatření je, abychom se vrátili do normálu co nejdříve,” vysvětlil Naď. O testování na hranicích mluvil již při představování operace Společná odpovědnost premiér Igor Matovič. Ten však tvrdil, že testování na hranicích by se mělo spustit najednou s plošným testováním obyvatel. „Nemáme kapacity na to, abychom už nyní spustili testování na hranicích,” dodal ministr obrany s tím, že pracovníci resortu vnitra budou pomáhat při plošném testování obyvatelstva. Stát proto vyzývá občany, aby v době, kdy bude testování na Slovensku probíhat, v největší možné míře omezili cesty do zahraničí.