Brněnští strážníci dohlédnou na pořádek během Dušiček

Zdroj: MP Brno

BRNO – Posílené jednotky, služební psi, kamerové záznamy i noční dalekohledy, to je jen malý výčet toho, co čeká strážníky při letošních Dušičkách. Brněnské hlídky městské policie dohlédnou na hladký průběh těchto svátků.

Do dohledu se zapojí na dvě stě strážníků, nejvíce na Ústředním hřbitově. Střídat se budou po celý den, místo neopustí ani v noci. Na hřbitově je také kamerový systém, který budou bedlivě sledovat na dohledovém pracovišti i na služebnách. Střežené budou ale i ostatní brněnské hřbitovy. Návštěvníci potkají hlídky v Králově Poli, Řečkovicích, Jehnicích i Žebětíně. Na jihu města se posílené kontroly dotknou Slatiny a Tuřan, strážníci se zaměří i na Židenice, Líšeň, Komín a Soběšice. Na pomoc strážníkům bude i technika a služební psi. „Díky moderním dalekohledům pro noční vidění mají strážníci perfektní přehled o situaci i za tmy. Zejména po soumraku jim výrazně pomáhá také dobrý sluch a čich služebních psů. V potemnělém a členitém terénu je možné jich využít i při pronásledování pachatele,“ vypočítal Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Hlídky také využívají mobilní kamerový systém, jehož nahrávací zařízení lze umístit na riziková místa podle potřeby a záběry živě sledovat v terénu. Lidé by také neměli zapomínat na roušky, jelikož hřbitovy se zaplní staršími lidmi, navíc pokud není možné dodržet dvoumetrový rozestup, jsou roušky povinné. Hřbitovy podle vládního nařízení spadají k místům, kde je nutné mít ochranu dýchacích cest.

Strážníci budou monitorovat okolí hřbitovů hlavně z důvodu prevence. Stále mezi námi řádí zloději vzpomínkových předmětů, ale i vykradači aut. Proto se hlídky zaměří i na parkoviště. Pozornosti mužů zákona neujdou ani prodejci smutečního zboží. Zaměřovat se budou také na dopravu, i když neočekávají výrazné komplikace, doporučují návštěvníkům přijet na místo veřejnou dopravou. Hlavně u Ústředního hřbitova bývají nárazově nutné odklony vozidel a pozůstalí tak často zaparkují dál, než by je přivezla tramvaj nebo autobus.

Městská policie upozorňuje obyvatele, aby kabelky a další osobní věci nespouštěli z dohledu ani při zvelebování hrobů a ztratit se můžou i odložené věci, když půjdou například napustit konev vodou. Doporučuje také si alespoň jednou za rok vyfotit hrob, dokumentace poslouží jako důležitý podklad pro vyšetřování a pojišťovnu, pokud by došlo ke krádeži či poničení pietního místa.