Festival Kino na hranici proběhne po dvou odkladech online, akreditaci pořídíte od 30 korun

Foto: PR Kino na hranici - Dějištěm festivalu bývá tradičně například Divadlo Adama Mickiewicze ve městě Cieszyn

ČESKÝ TĚŠÍN / MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Organizátoři mezinárodního filmového festivalu Kino na hranici dnes oznámili, že akce proběhne na konci listopadu a to v internetové mutaci. Přehlídka padesáti filmů musela být letos kvůli virové epidemii už dvakrát odložena. Diváci ale o svou dávku filmového umění nepřijdou.

Po dvou nezdařených pokusech uspořádat festival v tradiční podobě se organizátoři rozhodli, že se letošní ročník uskuteční online. Bude se konat ve dnech od 23. do 29. listopadu. Festival se tradičně odehrává ve dvou příhraničních městech, kterými jsou Český Těšín a Cieszyn. Obě města se vždy na několik dní stanou místem pro setkávání lidí a svátkem kultury na pomezí Polska a Česka.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Cena kompletní akreditace pro letošní online festival stojí 239 korun, akreditace pro výběr 10 filmů bude stát 149 korun a jednotlivá vstupenka pak 30 korun. „Na našem festivalu hraje velkou roli krásné místo konání a atmosféra. Letos se situace zkomplikovala. Přesto pracujeme už na přípravě příštího ročníku a věříme, že se festival vrátí v roce 2021 k tradičnímu formátu,“ zdůrazňuje ředitelka Kina na hranici Jolanta Dygoś.

Pojďme teď nahlédnout do chystaného programu letošního ročníku

Diváci Kina na hranici v listopadu uvidí online přibližně 50 snímků. Ke zhlédnutí bude například film z retrospektiv Miloše Forma (Konkurs) a Andrzeje Żuławského (Opętanie), tři filmy Jána Kadára a Elmara Klose (Tam na konečné, Obžalovaný, Touha zvaná Anada) a varšavské filmové školy (Nasza Klątwa, Mocna kawa wcale nie jest taka zła, Kontrola).

Chybět nebudou ani zástupci sekce Lechtivé kino. Těšte se na snímek Widziadło (režie Marek Nowicki), Panna zázračnica (Štefan Uher), Sladký čas Kalimagdory (Leopold Lahola). Překvapí také filmová sekce V síti a to díky filmu Proč se cítím jako kluk? (Kateřina Turečková), Děti online (Kateřina Hager), Apparatgeist (Marie-Magdalena Kochová) a Sieć (Krzysztof Krauze).

Nebude chybět ani maďarský prvek v podobě filmu Akik maradtak režiséra Barnabáse Tótha. Nejvíce však bude polských, českých a slovenských novinek z filmovém sezony 2019/2020. Uvidíte tady například snímky Staříci (režie Ondřej Provazník, Martin Dušek), Tiché doteky (Michal Hogenauer), Vlastníci (Jiří Havelka), Poslední aristokratka (Jiří Vejdělek), Baťa, první globalista (Peter Kerekes), Osamelí bežci: Ideme ďalej! (Martin Repka), Raj na zemi (Jaroslav Vojtek), Dolina Bogów (Lech Majewski), Ikar. Legenda Mietka Kosza (Maciej Pieprzyca) a Eastern (Piotr Adamski).

Tuto nabídku pak doplní české filmové hity, které zaznamenaly během loňského ročníku mimořádný divácký úspěch – např. Domestik (Adam Sedlák), Chata na prodej (Tomáš Pavlíček), Teroristka (Radek Bajgar), Toman (Ondřej Trojan) a Zlatý podraz (Radim Špaček).

Detaily a program najdete zde: www.kinonahranici.cz