Na jihu Čech během víkendu přibylo 1 862 nových případů nákazy koronavirem

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

JIHOČESKÝ KRAJ – Během víkendu zaznamenali jihočeští hygienici 1 862 nových případů nákazy koronavirem. Necelých tři sta, přesně 282 nemocných, se uzdravilo. Aktuálně pozitivních je v kraji 8 427 osob.

Od pátku do soboty přijaly laboratoře k vyšetření v regionu 2 144 suspektních vzorků a 64 vzorků od samoplátců. Z výsledků vyšetření potvrdili hygienici k sobotní 18. hodině 1 103 pozitivních případů. K nemocným přibylo 604 žen a 499 mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Českobudějovicku (349), Jindřichohradecku (183), Táborsku (168) a Strakonicku (143).

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Téměř v šesti stech případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině, ve čtyřiatřiceti ve škole a v devětašedesáti v zaměstnání. Nově onemocněly čtyři desítky zdravotníků. Dvaapadesát případů se týkalo pracovníků či klientů sociálních služeb. U dalších případů zatím nebylo možné zdroj nákazy určit,” uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Je to poprvé, co nárůst onemocnění za jediný den překročil hranici jednoho tisíce nových případů a vůbec nejvyšší mezidenní nárůst od vypuknutí pandemie. Celkem 302 nemocných se uzdravilo, jeden pacient v seniorském věku zemřel.

Nárůst v neděli se dostal opět pod tisíc

Od soboty do neděle přijaly laboratoře k vyšetření v regionu 1 955 suspektních vzorků a 51 vzorků od samoplátců. Z výsledků vyšetření potvrdili hygienici k nedělní 18. hodině 759 pozitivních případů. K nemocným přibylo 398 žen a 361 mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Českobudějovicku (242), Strakonicku (134), Jindřichohradecku (120) a Táborsku (110).

„Zhruba ve dvě stě třiceti případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině, ve dvaceti ve škole a ve sto dvaceti v zaměstnání. Nově onemocnělo pětadvacet zdravotníků a stejný počet nových případů se týkal pracovníků či klientů sociálních služeb. Pět osob se infikovalo při sportu a deset při cestách mimo region. U dalších případů zatím nebylo možné zdroj nákazy určit,” uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Pomoc ze strany veřejnosti

„Veřejnost nám může významně pomoci a přispět zrychlení komunikace tak, že osoby, které se dozvědí, že jsou pozitivní, zavolají svým blízkým kontaktům, osobám, které mohli nakazit, a upozorní je na svou covid pozitivitu. Osoby v kontaktu by pak měly tuto informaci, tedy že byly v úzkém kontaktu s pozitivní osobou, poskytnout svým praktickým lékařům a svému zaměstnavateli. Postup, jak přesně se chovat v karanténě nebo izolaci, najdete na webových stránkách naší krajské hygienické stanice nebo ministerstva zdravotnictví,” poznamenala Kvetoslava Kotrbová.

Situace v jednotlivých okresech

Ze stávajících 8 427 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 2 849 na Českobudějovicku, 1 382 na Táborsku, 1 051 na Písecku, 1 118 na Jindřichohradecku, 925 na Strakonicku, 606 na Prachaticku a 496 na Českokrumlovsku. Čtyřiasedmdesát nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou zemřelo.