Ostravská radnice oslaví ve středu 90 let existence, ale bez dne otevřených dveří

OSTRAVA – Město Ostrava si ve středu 28. října připomene devadesáté výročí od slavnostního otevření budovy Nové radnice. Zásluhu na její výstavbě má tehdejší starosta města Jan Prokeš, po němž je pojmenováno dodnes náměstí, kde radnice stojí.

„S ohledem na aktuální situaci, která souvisí s virovou epidemií, se na devadesáté výročí otevření Nové radnice neuskuteční pravidelný Den otevřených dveří, který vždy zval návštěvníky do reprezentačních prostor objektu,“ řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Podobný osud stihly letos v Ostravě už dubnové oslavy sedmdesátého pátého výroční osvobození města, které se rovněž musely kvůli koronaviru odehrát bez diváků.

Čtěte také: Karanténa versus osvobození. Ostrava ho letos slavit nebude!

Budovu se dvěma křídly a vyhlídkovou věží, která patří k nejznámějším ostravským stavbám, projektovali do roku 1925 architekti František Kolář, Jan Rubý a Vladimír Fischer. Stavba radnice pak probíhala v letech 1925 až 1930.

„Jan Prokeš dokázal obhájit svou vizi, i když mu bylo vytýkáno umístění budovy, její vzhled, cena i financování půjčkou,“ říká dnešní ostravský primátor Tomáš Macura s tím, že díky Prokešovi dnes můžeme být hrdi na jednu z nejkrásnějších prvorepublikových staveb vůbec.

Město zároveň k tomuto výročí vydalo publikaci nazvanou Nová radnice devadesátiletá, která vyšla v nákladu 500 kusů. Jakmile budou opět otevřeny pobočky Ostravského informačního servisu, bude možné si je na těchto místech koupit.

Reprezentační prostory Nové radnice (foto MMO)