Svět i čas patří nám všem

Nastávající podzim společně s doporučenou sociální izolací nebo nucenou karanténou kvůli koronavirové epidemii je ideální příležitostí věnovat se sám sobě. Na jaře při nouzovém stavu vzali lidé útokem hobbymarkety a zvelebili si svoje domácnosti. Teď je na řadě „uklidit“ hlavu s posílit tělo – aby lépe odolalo všudypřítomné nemoci.

Že tady s námi koronavirus bude přítomný až do doby, než se ho podaří vymýtit očkováním, je jasné asi každému z nás. Zatím je třeba chovat se zodpovědně a zbytečně neriskovat, abychom ho dále nepřenášeli. Při první vlně na jaře se, podle dat od obchodníků, lidé pustili do úprav svých domácností a zvelebování svého okolí. Co ale dělat na podzim, když se blíží zima a dlouhé večery?

Myslete na Vánoce

Máte už dárek na Vánoce? Letos jeho pořízení bude pro mnoho lidí obtížnější, protože nákupní zvyklosti se letos změnily. Naučte se proto nakupovat na internetu, pomozte s výběrem a objednáním vánočních dárků i svým rodičům či prarodičům. Máte už připraveny recepty na vánoční cukroví?

Udělejte si pořádek v papírech

Konec roku je dobou, kdy je potřeba si udělat pořádek v domácích dokumentech, účetnictví nebo smlouvách a ty staré a nepotřebné vyhodit. Porovnejte třeba i dodavatele energií, zda neplatíte zbytečně moc, nebo se zaměřte i na staré pojistky, jestli kryjí to, k čemu byly uzavřeny. Ukliďte si třeba i v počítači.

Vyjděte ven do přírody

Procházky na čerstvém vzduchu, když jste správně oblečení, mohou být i v sychravém počasí velmi příjemné a pro tělo prospěšné. Při celodenním výletu si pak odpočine i vaše mysl.

Uvařte si něco speciálního

Nahlédněte do kuchařských knih nebo na internet a uvařte si něco opravdu speciálního. Obchody jsou otevřené, takže problémy se surovinami nebudou. Zkoušeli jste třeba upéct vlastní chleba nebo rohlíky?

Dejte si informační klid

Stále více lidí je závislých na přísunu informací a sdělení ze sociálních sítí. Zkuste jeden den nehledat informace ze světa, nečíst zprávy a noviny a nesledovat sdělovací prostředky.

Objevte nové hobby

V čase, který najednou navíc trávíte doma, zkuste dělat nové věci. Vytáhněte ze skříně šicí stroj, naučte se tvořit webové stránky, malujte, skládejte básně či hudbu nebo hrajte na hudební nástroj. Návody, jak na to, najdete třeba na youtube.

Odpočívejte

Udělejte si odpočinkový den, kdy budete dělat jen to, co vás baví a u čeho relaxujete. Ať už je to čtení knížky v posteli, dlouhý film nebo seriál a prostě nedělejte nic.

Anebo si dejte do těla i doma

Být zavřený doma může být především pro sportovce a aktivní lidi velmi těžké. I doma se ale dá vymyslet spousta technik cvičení, posilování, cvičení jógy nebo meditace.

Připravte si plány, co budete dělat, až to všechno odezní

Vezměte tužku a papír a začněte plánovat, co vám udělá radost, až všechna opatření a omezení skončí. Seznam můžete neustále doplňovat a přemýšlet o budoucnosti. Všechna omezení totiž jednou skončí, a i když svět asi nebude stejný jako dřív, vždycky se bude na co těšit. Další tipy na výlety a trávení volného času najdete také na našem webu.