400 let od bitvy na Bílé hoře. Vychutnejte si výstavu na náměstí, ale i bezpečněji na internetu

Zdroj: bilahora1620.cz

PRAHA – Připomínáme si kulaté výročí bitvy, která změnila naše země a zažehla plamen Třicetileté války. Proto vznikla unikátní výstava na Staroměstském náměstí. Pokud nechcete riskovat nepohodlí, organizátoři nabízí také internetovou verzi.

Díky této výstavě v ulicích Prahy si můžeme připomenout 400. výročí bitvy na Bílé hoře. Nabízí ucelený pohled nejen na bitvu samotnou, ale i na události, které jí předcházely. Bitva na Bílé hoře je významným mezníkem a důležitou součástí našich dějin,“ uvedl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. Základem projektu je venkovní panelová expozice, která se nachází na Staroměstském náměstí až do devatenáctého listopadu letošního roku.

Tuto výstavu jsme úmyslně situovali do samotného centra Prahy, kde se dějiny související s Bílou horou odehrávaly. Formu jsme upravili tak, aby návštěvníci mohli výstavu zhlédnout i bezpečně na internetu,“ uvedl za pořádající agenturu Media Park Lukáš Nádvorník. Multimediální prezentaci naleznou zájemci až do konce příštího roku na tomto odkazu. Na projektu spolupracuje s hlavním městem Prahou také Univerzita Karlova.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Názory historiků na význam bitvy se liší. Jisté je, že znamenala konec stavovského povstání proti císaři a následkem byla krutá poprava vůdců povstání na Staroměstském náměstí a odchod protestantských elit ze země. Byla také jednou z jisker, která zažehla plamen Třicetileté války. Toto kulaté výročí jsme využili k osvětě vztahující se k našim národním dějinám. Proto jsme s kolegy historiky vytvořili vzdělávací projekt Bílá hora – Osudový mezník našich dějin v Praze,“ doplnil autor koncepce a odborný garant výstavy Jan Royt, prorektor Univerzity Karlovy.