Do Bečvy se opět dostala neznámá látka. Ze stejného místa jako kyanid

Před více než měsícem způsobil jedovatý kyanid úhyn desítek tun ryb. Foto: HZS Olomouckého kraje

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Valašskomeziříčská radnice vydala dnes varování před vstupem do řeky Bečvy. Důvodem je únik neznámé látky. Stalo se tak u výpusti v Juřince, odkud se před více než měsícem dostal do vody jedovatý kyanid.

Varování před vstupem do řeky se objevilo dnes na webu města Valašské Meziříčí. „Na základě rozhodnutí velitele zásahu Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje od úterý 27. října důrazně nedoporučujeme veřejnosti až do odvolání vstup do řeky Bečvy, ani koupání zvířat či jakýkoliv odběr vody od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky,“ upozorňuje radnice.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

K úniku dosud neznámé látky do Bečvy mělo dojít dnes v místi části Juřinka, a to z výpusti pod mostem na pravém břehu řeky, která vede z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. „Na místě zasahuje Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje, který zde také provedl odběr vzorků. Na základě spolupráce s vodoprávním úřadem při odboru životního prostředí města Valašské Meziříčí byla o této události informována Policie ČR a správce toku, kterým je Povodí Moravy, s. p,“ sdělila radnice.

Na místě zasahovala jednotka hasičů z Valašského Meziříčí s cisternou a další speciální technikou. Přivolaná byla i Česká inspekce životního prostředí a policie. „Jak bylo průzkumem zjištěno, na hladině vody u výpusti byla neznámá zpěněná látka. Jednotka provedla odběr několika vzorků a k události byla povolána chemická laboratoř z Frenštátu pod Radhoštěm, která si vzorky převzala. Po předání místa události policii se hasiči v 15:20 hodin vrátili zpět na svou základnu,“ uvedl mluvčí hasičů Roman Řezníček.

Před více než měsícem došlo na řece Bečvě mezi Choryní a Hranicemi na Moravě k masivnímu úhynu ryb. Podle šetření České inspekce životního prostředí způsobil otravu prudce jedovatý kyanid. Událost stále šetří policie.