Fakultní nemocnice hledá dárce rekonvalescentní plazmy, pomůže pacientům s koronavirem

Zdroj: FN Brno

BRNO – Transfuzní a tkáňové oddělení Fakultní nemocnice Brno hledá vhodné dárce rekonvalescentní plazmy. Ta slouží k léčbě pacientů s těžším průběhem onemocnění Covid-19.

Vhodným kandidátem na dárcovství je osoba, která prodělala koronavirus a má dostatek protilátek. Při jarní vlně epidemie nebyla taková poptávka po plazmě, proto ji nemocnice začala odebírat až v říjnu. „Nemocnost byla na jaře významně menší obecně v celé republice, zvláště pak počty pacientů na jižní Moravě byly řádově nižší než v Praze, tudíž i dostupnost možných dárců byla limitována. Hlavně však nebyla klinická poptávka, což je pro nás klíčové,“ uvádí primářka Transfuzního a tkáňového oddělení FN Brno Hana Lejdarová. Plazma se podává v době, kdy pacient ještě nemá vlastní protilátky a může pomoci zvýšit schopnost organismu bojovat s virem.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Dárci plazmy se předem na protilátky netestují, nemocnice odebírá plazmu přímo, poté je otestována a využita buď jako rekonvalescentní nebo běžná plazma. Lze ji získat běžným odběrem nebo přístrojovým odběrem. Jelikož dostatek protilátek má pouze 20-25 % pacientů, nemocnice hledá větší množství dárců. Pokud jste zdravý muž ve věku 18-60 let, který je dva týdny po ukončení nemoci nebo karantény, volejte a objednejte se na telefonním čísle  800 900 097 a 532 233 607, pokud by proběhl odběr v Brně, v případě odběru v Třebíči pak na telefonní číslo 800 700 061. Linky fungují od 6:30 do 14 hodin.