Kapacita nemocnic na jihu Čech by mohla být překročena již v příštím týdnu

Martin Kuba při prezentaci grafu (zdroj kraj-jihoceský.cz)

JIHOČESKÝ KRAJ – Čtvrtého listopadu 2020. To je podle katastrofického scénáře datum, kdy by mohla být překročena kapacita jihočeských nemocnic pro pacienty s koronavirem. V lepší variantě, pokud by nedošlo k nějakému mimořádnému obratu k lepšímu, se tak stane o týden později, tedy 11. listopadu. Celková kapacita pro lidi léčící se s Covidem-19 je přitom v kraji 1 200 lůžek.

V pondělí 26. října to během tiskové konference řekl koaliční kandidát na hejtmana Martin Kuba. Kromě něj se jí zúčastnila i současná hejtmanka Ivana Stráská a generální ředitel českobudějovické nemocnice Michal Šnorek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Naším cílem bylo upozornit Jihočechy na to, jak se naše nemocnice plní pacienty s tímto virem a seznámit je s dalšími postupy, jak chceme, respektive můžeme, tuto situaci řešit,“ uvedl Kuba s tím, že je opravdu nutné se urychleně připravit. „Čísla nám, bohužel, dávají za pravdu. O exponenciálním růstu nákazy Covidem-19 svědčí pohled na graf, ze kterého vyplývá, že trvalo čtyři týdny, aby se z čtyřiceti pěti nakažených stalo čtyři sta čtyřicet čtyři. Při obdobném nárůstu může trvat už jen pouhé dva týdny, než se dostaneme za hranici kapacit našich nemocnic,“ zdůraznil Kuba.

V současné době se proto usilovně pracuje na tom, aby byla na příliv pacientů připravena všechna k tomu vyhrazená nemocniční oddělení. A zároveň se hledají i alternativní řešení k ulehčení situace v jihočeském zdravotnictví. „Zároveň si je třeba uvědomit, že se nejedná pouze o počty lůžek, ale i dostatek zdravotnického personálu, který se o nemocné musí starat. A jeho zásoba opravdu není nafukovací. Ani nekonečná. Proto se například připravujeme na to, kam pacienty s lehčím průběhem nákazy koronavirem přesunout. Nabízejí se třeba internáty či tělocvičny,“ naznačil Kuba.

Náhradní objekty má kraj vytipované

„Kraj má k dispozici nevyužívané objekty v nemocničních areálech v Písku, Jindřichově Hradci či Táboře. Využít lze i nově postavený objekt v Českém Krumlově. Připravujeme také zařízení pro lidi, kteří se nemohou z nemocnice vrátit domů, nebo do sociálního zařízení. Pro tento případ bude sloužit objekt kraje u rybníka Mrhal v Hlincové Hoře na Českobudějovicku,“ doplnila informaci o rozšiřování náhradních kapacit hejtmanka Stráská.

Ta také upozornila, že veškeré objekty musí být připravené dopředu, aby kraj a jeho nemocnice zhoršená situace nezaskočila. „Výhodou jihočeských nemocnic je, že mají jednoho vlastníka a naučily se spolupracovat. Dokážou si tudíž vzájemně vypomoci jak v oblasti personálu, tak kapacitně,“ doplnila hejtmanka, která je přesvědčena, že se nadcházející kritické týdny podaří ustát i díky rychlému zapojení koaličního kandidáta na hejtmana Martina Kuby do práce krizového štábu.

Generální ředitel Šnorek uvedl, že v českobudějovické nemocnici je nyní je volných 350 lůžek s přísunem kyslíku. „Situaci zvládáme personálně, protože absence se nám daří kompenzovat tím, že je částečně omezen provoz a pracovníci jsou přesunuti na kovidové jednotky,“ řekl.

Podle Šnorka se navyšuje i kapacita odběrových míst. „Denní přírůstky jsou osm set až tisíc pacientů, to znamená, že se nám během těchto dvaceti čtyřech hodin generuje zhruba čtyři tisíce lidí, kteří potřebují stěr. Nasazujeme proto extra směny z řad našeho personálu na víkendy i svátky. Pomáhá nám rovněž třicet až čtyřicet studentů z Vyšší odborné školy zdravotnické v Českých Budějovicích či 21 studentů Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity,“ doplnil generální ředitel.

Michal Šnorek pak pro srovnání připomněl, že za celou jarní vlnu koronavirové pandemie nepřesáhl počet hospitalizovaných na jihu Čech 10 lidí. A to v českobudějovické nemocnici leželi všichni nemocní s Covidem-19 z celého kraje. „Rovněž jsme neměli na koronavirus žádného pozitivního zaměstnance. Ted máme sto padesát hospitalizovaných pacientů, což je jen třetina všech, kteří se na jihu Čech v nemocnicích léčí. A z našeho personálu je nakaženo sto padesát lidí,“ uzavřel generální ředitel.

Všichni zúčastnění se na závěr shodli, že současný stav, ať už k lepšímu, nebo, bohužel, k horšímu, může ovlivnit každý z nás. Žádají proto všechny, aby se chovali ke svému okolí ohleduplně, zodpovědně a dodržovali vydaná nařízení.

Kapacita jihočeských nemocnic pro pacienty s koronavirem by mohla být překročena již 4. listopadu 2020 (zdroj kraj-jihocesky.cz)

Tisková zpráva