Liberec nabídl pomoc sousednímu Jablonci nad Nisou se zajištěním MHD

LIBEREC, JABLONEC NAD NISOU – Liberec a Liberecký kraj nabízí městu Jablonec nad Nisou možnost zajištění provozu MHD od 1. února 2021. Koncem minulého týdne to na svém mimořádném jednání schválili liberečtí radní.

Jablonečtí zastupitelé nedávno neschválili prodloužení smlouvy s dopravcem BusLine. Firmu vyšetřuje policie kvůli pletichám ve veřejné soutěži. O celé kauze a hledání nového dopravce pro MHD v Jablonci nad Nisou a okolních obcích jsme vás informovali ZDE.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

„Náš návrh může sousednímu Jablonci nad Nisou pomoci vyřešit nešťastnou situaci, do níž se dostal po zrušení soutěže na zajištění provozu MHD od února příštího roku. A to za výhodnějších cenových podmínek, než které město Jablonec dosud dostalo od komerčních dopravců. Jsme připraveni našim sousedům pomoci. Už proto, že obě města jsou společnými akcionáři v Dopravním podniku měst Liberec a Jablonce nad Nisou (DPMLJ), který by se na zajištění dopravní obslužnosti podílel,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Návrh ceny, kterou deklarativní nabídka od Liberce a Libereckého kraje obsahuje, je podle primátora Zámečníka o 10 až 15 procent nižší, než ta, kterou město Jablonec obdrželo od komerčního dopravce BusLine (55,96 Kč za kilometr). DPMLJ zatím ale nemá dost autobusů a řidičů, proto by dvanácti vozy s řidiči vypomohla firma ČSAD Liberec, kde drží prostřednictvím své firmy Autobusy LK 99 procent akcií Liberecký kraj, zbytek vlastní obce.

„Nabídka, kterou statutární město Jablonec nad Nisou dosud od komerčního dopravce obdrželo, je podle nás hrubě nevýhodná. Její přijetí by znamenalo neefektivní vynakládání veřejných peněz jednoho z klíčových měst v našem regionu. Spolu s Libereckým krajem jsme přesvědčeni, že takové hrozbě je třeba zabránit a proto jsme připraveni Jablonci pomoci,“ dodává liberecký primátor Zámečník.

Přijetí nabídky by podle Zámečníka mohlo městu Jablonec n. N. přinést v následujících dvou letech úspory na zajištění dopravní obslužnosti až 23 milionů korun bez DPH. A zároveň posílit možnosti další vzájemné spolupráce obou sousedních statutárních měst nejen při zajištění hromadné dopravy.

Foto: zdopravy.cz