Nemocnice v kraji jsou na 90 procentech svých kapacit. Pomoci by měly dvě stovky studentů

Foto: Zlínský kraj

ZLÍNSKÝ KRAJ – Krajský krizový štáb se na včerejším zasedání zabýval aktuální epidemiologickou situací i stavem lůžek a personálu v nemocnicích. Ty jsou podle kraje na 90 procentech svých kapacit. Nutné je proto zapojení ambulantních specialistů a studentů.

Podle hejtmana Jiřího Čunka vidí ředitelé nemocnic jako největší problém přeplněnost lůžek pacienty, které si jejich rodiny nechtějí převzít do domácí péče, jelikož jsou covid pozitivní. Jejich stav přitom nevyžaduje hospitalizaci. „Zdravotníci proto apelují na rodiny hospitalizovaných, aby si své blízké vzali do domácího léčení, a umožnili tak uvolnění lůžek pro další potřebné pacienty. Nikdo z nás by opravdu nechtěl, abychom se dostali do stavu, kdy pacienti budou ležet na chodbách,“ shrnul požadavky lékařů Jiří Čunek.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Dalším palčivým problémem je nedostatek personálu jak v nemocnicích, tak i v sociálních službách. „Situaci nám bohužel zhoršuje špatné rozhodnutí vlády ve věci nařízené práce mediků. Vláda chybně rozhodla, že seznamy mediků mají fakulty poslat hejtmanům krajů, kde mají školy sídlo, přičemž to mělo být dle místa trvalého bydliště studentů. Fakultní nemocnice, které mají podstatně víc zdravotního personálu v závislosti na počet pacientů než naše nemocnice, tak mají naše studenty, které nutně potřebujeme. Už 14 dní v této věci vládu urgujeme, ale náprava nepřišla,“ uvedl Jiří Čunek.

Hejtman podepsal téměř 200 pracovních příkazů pro studenty středních i vysokých škol. Ti ale musí být nejdřív uvolněni z jiných krajů.

„Dále je potřeba, aby vláda vyhlásila pracovní povinnost pro ambulantní specialisty, které potřebujeme na doplnění služeb, třeba i na pracoviště bez covid pacientů. Opět o této věci jednáme dlouho, ale vláda se zřejmě bojí rozhodnout. Zatím se nám příliš nedaří získat větší počet bývalých zdravotníků či dobrovolníků, abychom doplnili nedostatek pracovníků v sociálních službách. Po dnešním jednání budou naši spolupracovníci oslovovat vytipované lidi přes neziskové společnosti nebo přímo,“ dodal hejtman.

Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví je v kraji 11 594 lidí, u kterých testy potvrdily koronavirus. S ním je dosud spojováno 142 úmrtí v regionu. Ačkoliv nejvyšší přírůstky na počet obyvatel byly nedávno zaznamenány na Zlínsku, za posledních sedm dní se do popředí dostalo doposud „klidné“ Vsetínsko. To je aktuálně v rámci republiky druhý okres, ve kterém nejrychleji přibývá pozitivně testovaných, konkrétně je to 1066 nakažených na 100 000 obyvatel. Předběhlo jej pouze Benešovsko, kde za stejné období přibylo 1082 nemocných na 100 000 obyvatel.