Neseďte doma a pojďte do přírody Prlovského lesa za zábavou a poznáním

Prlov, krajina, Zlínský kraj. Foto: Zdeněk Urbanovský

Vizovické vrchy nabízí nepřebernou pestrou paletu zážitků bohatou na lidové tradice a přírodní krásu. Přesvědčit se o tom můžete při procházce po naučné stezce Prlovským lesem. Objevte kouzlo rozmanitého kraje Východní Moravy.

Chodíte rádi do přírody mimo město? Tento výlet je pro vás „jako stvořený”. Vydejte se do Vizovických vrchů do obce Prlov, která je z velké části obklopena lesy a jsou zde hned čtyři chráněné přírodní lokality – rybník Neratov, dvě květnaté orchidejové louky a listnatý les s převahou dubů a habrů.

Naučná stezka Prlov, Zlínský kraj. Foto: Zdeněk Urbanovský

Do této oku lahodící krajiny je situována 5 km dlouhá Naučná stezka Prlovským lesem. Čeká vás na ní desítka panelů, které vás seznámí nejen se zajímavými místy v obci a okolí, ale také s její historií, krajinou, flórou a faunou.

Na trase naučné stezky se dozvíte o tragické událostí II. světové války, kdy bylo nacisty v Prlově vypáleno 8 usedlostí a 23 lidí přišlo o život. V centru obce, u 2. zastavení naučné stezky, je vybudována pamětní síň této tragédie. Odtud směřujete východním směrem nad obec, zastavíte se u kaple sv. Huberta, děti se zabaví na lesním lanovém hřišti, ale také prověří své znalosti přírody zábavným kvízem. V lese, poblíž 8. zastavení, narazíte na repliku partyzánského bunkru. Dozvíte se leccos také o místních rybnících a vodních plochách. Mají totiž souvislost se znakem Prlova, na kterém je vyobrazena kachna na vodní hladině.

Rozhledna Vartovna, Zlínský kraj. Foto: Zdeněk Urbanovský

Nejvýše položená část trasy naučné stezky kopíruje zeleně značenou turistickou trasu směřující z Valašské Polanky k rozhledně Vartovna. Pokud toužíte po výhledech do krajiny, pak lze výstup na Vartovnu jen doporučit! Rozhledna je krásná, výhledy bývají skvělé. Od rozcestí Lány je to k Vartovně jen 3 km příjemné chůze.

Jak se do Prlova a k naučné stezce dostanete? Autobusem na zastávku Prlov-obec. Zde je u mostu přes potok umístěna první tabule naučné stezky s plánem trasy, stezka poté pokračuje cca 500 metrů k Pamětní síni v centru obce. Motoristé zde najdou místo k parkování. Od pamětní síně stezka odbočuje severovýchodním směrem ke kapli sv. Huberta, z hřebenu Lány pak klesá lesem k horním Prlovskému rybníku a vrací se do obce. Zde najdete mapu trasy.

Podrobnosti k Naučné stezce Prlovským lesem jsou uvedeny na webových stránkách obce Prlov.

Místo

Kraj: Zlínský kraj
Okres: Vsetín
Město/Obec: Prlov

Kontakt

Obecní úřad Prlov
Prlov 141
Valašská Polanka 756 11
tel.: +420 571 456 140
e-mail:
obecprlov@seznam.cz
www.obecprlov.cz

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s.
J. A . Bati 5520,761 90 Zlín
e-mail:
info@vychodni-morava.cz
www.vychodni-morava.cz

Naučná stezka Prlov, Zlínský kraj. Foto: Zdeněk Urbanovský