Už jste si prošli Hnízdo ilustrace?

PÍSEK – Hnízdo ilustrace je název nové stálé expozice ve Sladovně, kde děti objeví svět dětských obrazových knih a příběhů v nich ukrytých. Jaké ilustrace a ilustrátory tu potkáte? Josefa Ladu, Josefa Čapka, Jiřího Trnku, ale také písmenkové ilustrace Šmalcovy abecedy či ilustraci zlatého fondu českých pohádek Karla Svolinského. Zkusíte si, jaké to je mávnutím kouzelného proutku vstoupit do knihy?

Co je to vlastně ilustrace? Proč se jí tak říká? Je barevná nebo černobílá? Líbí se mi? Byly tu ilustrace odjakživa? Spousta otázek pro zvídavé děti coby začínající, pokročilé i náruživé čtenáře. Ilustrace jako most ke knihám, které se před dětmi otevřou v podobě velkých prostorových objektů a umožní dětem prozkoumat rukopis vybraných ilustrátorů. Každá kniha zároveň nabízí dětem spoustu zajímavých aktivit, inspirovaných konkrétním příběhem knihy. Děti tak doslova vstoupí do knihy a stanou se její součástí jako oživlá ilustrovaná postava při hře, jako čtenář odkrývající příběh knihy při čtení v hnízdě, jako ilustrátor v atelieru, jako autor knihy při vymýšlení toho, jak může příběh pokračovat.

Ilustrace v Hnízdě má mnoho podob. Od ilustrace v knize, přes velkou modulovou knihu vytvářející dům, kde bydlí příběh, ilustraci tištěnou na látku, vinyl i dřevo až ke stínovému divadlu. Ostatně projděte si Hnízdo ilustrace v písecké Sladovně sami!