Ředitel liberecké nemocnice: „Nosit roušku pod nosem je projev nekázně, nerozumu a nepochopení“

LIBERECKÝ KRAJ – Tlak na nemocnice se v posledních dnech prudce zvýšil, situace ve zdravotnictví je kritická. Podle ředitele liberecké nemocnice Richarda Lukáše se řada operací musí odkládat.

Krajská nemocnice Liberec uveřejnila videovzkaz ředitele Richarda Lukáše s apelem na veřejnost, aby všichni dodržovali nařízení a zejména zodpovědně nosili roušky. Ve videu, které zveřejňujeme níže pod tímto článkem, přiblížil Lukáš situaci v Libereckém kraji s tím, že kapacity nemocnic začínají být kriticky vytížené nemocnými s nákazou koronavirem.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Nemocnice jsou přeplněné a intenzivní péče o pacienty s Covidem-19 zasáhla už i do operativy onkologických pacientů. Nakazila se celá řada zdravotníků, spousta lidí funguje v pracovní karanténě. Onkologické operace liberecká nemocnice odkládá minimálně do 7. listopadu, neboť tyto pacienty není možné následně doléčit na intenzivních pokojích. Oddělení intenzivní péče a okolní prostory včetně operačních sálů a dospávacích pokojů jsou nyní zabírána pro lůžka s covidovými pacienty. Ta jsou vybavena sledovacími nástroji, ventilačními přístroji atd. Podle slov ředitele Lukáše nechce nemocnice onkologické pacienty odstavit od péče, zejména ta neoperační – tj. ozařování a chemoterapie – pokračuje normálně dál. Ale nemají pro ně dost intenzivní péče na to, aby je mohli kvalitně a bezpečně operovat. Péči se proto budou snažit zařídit v okolních nemocnicích.

Podle některých odmítačů roušek a zastánců různých konspiračních teorií jsou nemocnice prázdné. „Není to pravda. A nedovolil bych si takto informovat, kdybych měl nemocnici prázdnou. Jsme na hranici udržitelnosti celého provozu a prosím, abyste to brali co možná nejvážněji,“ dodal ředitel liberecké nemocnice. Šíření viru je potřeba zastavit a roušky jsou podle ředitele Lukáše minimum, co člověk může udělat – chránit sebe a ostatní.

V souvislosti s rapidním nárůstem nakažených apeluje na spoluobčany i hejtman Libereckého kraje Martin Půta: „Berte prosím současnou situaci opravdu vážně. Omezte zásadně počet svých sociálních kontaktů na minimum. Pokud jdete do přírody, nepohybujte se při vašich aktivitách ve větších skupinách. Situace je opravdu kritická. Vzhledem ke stále vysokému reprodukčnímu číslo už během příštího týdne bude v nemocnicích v našem kraji víc než 600 hospitalizovaných pacientů s covid-19. Apeluji proto na zdravý rozum každého z vás.“

Počty nakažených v Libereckém kraji dál rostou, aktuálně ke včerejšímu dni bylo v kraji 7038 aktivních případů (nejen nemocných, ale i pozitivně testovaných bez příznaků onemocnění). Komplikacím spojeným s covidem-19 v kraji ke včerejšku podlehlo 58 lidí. Nejhorší situace je na Semilsku. Podle krajského hygienika Vladimíra Valenty jde už o komunitní přenos, kdy se u 30 procent nakažených nedaří najít zdroj nákazy. V úterý bylo v celé ČR potvrzeno 15 663 nakažených.

Ilustrační foto: Shutterstock, Video: Krajská nemocnice Liberec