Krizový štáb v Budějovicích projednal nejen náhradní kapacitu lůžek pro Covid pacienty

Náměstí v Českých Budějovicích (zdroj pixabay.com)

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Primátor Jiří Svoboda svolal na čtvrtek 29. října od osmi hodin ráno krizový štáb. Jeho tématem byl samozřejmě koronavirus a opatření spojená s ním. Na programu byla na příklad mimořádná opatření v městské hromadné dopravě. Hovořilo se i o náhradní kapacitě lůžek pro Covid pacienty, nebo další škole vyhrazené pro děti záchranných složek.

„Požádali jsme krizový štáb jihočeského kraje o zařazení Základní školy Grünwaldova do seznamu školských zařízení, která se starají o děti zaměstnanců integrovaného záchranného systému, zdravotníků, hasičů, policistů a dalších,“ uvedl primátor Jiří Svoboda. Výhodou je podle jeho slov umístění školy v blízkosti nemocnice. Pokud bude kraj souhlasit, mohla by se otevřít začátkem listopadu. Aktuálně je v provozu Základní škola Máj I., kam denně dochází 10 až 15 dětí.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Hovořili jsme také o dalších možných kapacitách pro lůžka pacientů s lehčím průběhem onemocnění Covid-19. Ta by mohla být v počtu až dvě stě kusů umístěna v tělocvičně Základní školy O. Nedbala. My jsme takto na situaci připraveni, ale nezbytnou podmínkou je písemná žádost ze strany krajského úřadu,“ sdělil primátor.

V případě prodloužení nouzového stavu budou i nadále zachována mimořádná opatření v městské hromadné dopravě, a to až do odvolání. „Provoz městské hromadné dopravy se vrátí do standardního režimu, až pominou důvody, které nás k omezení provozu vedly. Tím hlavním je uzavření škol všech stupňů, protože právě žáci a studenti jsou nejčastějšími cestujícími. Současná covidová situace má bohužel za následek snížení zájmu o hromadnou dopravu, což platí i u nočních linek, které se též zatím nerozjedou. Z důvodu bezpečnosti také dopravní podnik všechny vozy pravidelně dezinfikuje,“ říká náměstek primátora Viktor Lavička.

Přestože je situace v domovech pro seniory, jejichž zřizovatelem je město, komplikovaná, zatím se, podle sdělení náměstka primátora Viktora Vojtka, daří zajistit dostatek personálu. Ve městě je aktuálně uzavřeno v souvislosti s epidemickou situací sedm mateřských škol – Neplachova, Nerudova, Zeyerova, E. Destinnové, K. Šatala, Rudolfovská a Staroměstská. Město provozuje telefonní linku poskytující sociální pomoc a poradenství, především seniorům a zdravotně postiženým občanům. Na linku 702 168 593 se mohou občané obracet v pracovní dny od 8:00 do 16:00 hodin.

Co se týká provozu magistrátu, tak stále platí, že pokud to není nezbytně nutné, je doporučeno využívat i nadále při řešení životních situací prostředků dálkového přístupu, jako jsou datová schránka, email nebo telefonické projednání. „V rámci zajištění vyšších hygienických nároků jsou pravidelně dezinfikovány veřejně přístupné prostory ve všech objektech magistrátu včetně klik, madel, zábradlí, výtahů a podobných míst,“ dodává primátor.

Úřední hodiny magistrátu:

Pondělí: od 8:00 do 13:00 hodin
Středa: od 12:00 do 17:00 hodin
Mimo uvedené hodiny je úřad pro neobjednané klienty uzavřen.