Lékař z ostravské fakultní nemocnice říká: „V kraji musíme rychle snížit číslo R!“

Ilustrační Foto: Takto vypadá situace v českých nemocnicích v posledních týdnech

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Sic se to mnohým lidem nelíbí, koronavirová situace v Moravskoslezském regionu není dobrá. Nemocnice v celém kraji před dvěma dny měly na lůžkách přes šest stovek pozitivních pacientů. Ve vážném stavu se jich na jednotkách intenzivní péče nacházelo 119 a plicní ventilátor potřebovalo 59 lidí.

Na Moravskoslezský kraj aktuálně dolehlo prvenství ve statistice nejvyššího počtu ventilovaných pacientů a pacientů ležících na jednotkách intenzivní péče. Hned po Praze má kraj nejvyšší denní nárůsty pozitivně testovaných osob. Všechny nemocnice v kraji už mají na lůžkách hospitalizované covid-pozitivní pacienty, některé nemocnice se blíží ke stropu kapacit lůžek i personálu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Pro mnohé občany, kteří nepracují ve zdravotnictví a nejsou se situací v denním kontaktu, je epidemie vlastně neviditelná. Přesto každého prosím o dodržování vládních opatření, bez ohledu na sympatie k těm, kteří je vydávají,“ řekl lékař z ostravské fakultní nemocnice, Ondřej Šimetka a dodal, že cílem vládních opatření je nezbytnost dosáhnout snížení reprodukčního čísla R a kontroly nad šířením infekce.

V ostravské fakultní nemocnici na začátku tohoto týdne bylo hospitalizováno sto šest lidí s pozitivním covid-testem. Třicet čtyři z nich vyžadovalo intenzivní péči na JIP a sedmnáct i plicní ventilátor,“ řekl dále Šimetka s tím, že statistiky zahrnují i pozitivní pacienty, u kterých nemusel být pozitivní test na koronavirus primárním důvodem k hospitalizaci. Pozitivní pacient ale přesto vyžaduje péči ve speciálním ochranném režimu.

Krajské nemocnice nyní omezují provoz, což se projevuje tím, že zejména ruší plánované operace. Nadále se v nemocnicích samozřejmě provádí urgentní a akutní výkony. Prioritu má nadále léčba neodkladných diagnóz, ke kterým patří zejména onkologická péče. Situaci komplikuje i skutečnost, že jsou nemocnice ochromeny po personální stránce. Lékaři, sestry a ostatní zaměstnanci nemocnic se sami  dostávají do karantény, protože se koronavirem, často při výkonu služby, nakazí.