Muž z Pardubic vyhrožoval na Facebooku, že vjede kamionem do lidí. Chtěl otevřít bary a restaurace

Policie obvinila dvaašedesátiletého muže z Pardubic, který podle ní na Facebooku vyhrožoval, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí, podobně jako to provedla v sedmdesátých letech Olga Hepnarová.

Dvaašedesátiletý muž z Pardubic podle závěrů kriminalistů v neděli 25. října ve večerních hodinách umístil pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook vzkaz policistům, že pokud od následujícího dne nebudou otevřeny všechny restaurace a bary, vjede kamionem do lidí, které usmrtí, stejně jako Olga Hepnarová. Ta v roce 1973 v Praze úmyslně vjela nákladním vozem mezi lidi čekající na zastávce tramvaje v Praze na Letné a osm z nich zabila.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

„Muže během několika hodin vypátrali kriminalisté sekce terorismu a extremismu Národní centrály proti organizovanému zločinu a obvinili jej z trestného činu vyhrožování teroristickým trestným činem. Trestní řízení dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ uvedla tisková mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová.

Vzhledem k tomu, že se pachatel k činu přiznal a svého skutku lituje, probíhá jeho trestní stíhání na svobodě. V případě pravomocného rozsudku mu hrozí trest odnětí svobody od 5 do 15 let. „Tento případ jasně demonstruje, že policisté jsou schopni rychle vypátrat pisatele na sociální síti, a to i navzdory skutečnosti, že se skrývá pod smyšleným profilem,“ zdůraznila mluvčí Rendlová.

V ČR od 5. října platí kvůli epidemii koronaviru nouzový stav, restaurace, bary a kluby se uzavřely 14. října, jídlo a pití mohou vydávat pouze přes okénka. To, že muž spáchal čin v době nouzového stavu, pro něj může být přitěžující okolností, nicméně s touto okolností už počítá přísnější právní kvalifikace tohoto trestného činu.

Olga Hepnarová dne 10. července 1973 ve 13.30 vjela zapůjčeným nákladním automobilem Praga RN v Praze na Letné do skupiny asi třiceti lidí čekajících na tramvajové zastávce. Zahynulo celkem osm lidí – tři na místě, tři téhož dne a další dva na následky zranění později. Dalších šest lidí bylo těžce a šest lehce zraněno. Motivem jejího jednání byla nenávist ke společnosti. Městský soud v Praze uznal Hepnarovou v dubnu 1974 vinnou z osminásobné vraždy a odsoudil ji k trestu smrti. Dne 12. března 1975 byla popravena oběšením v pankrácké věznici. Stala se tak poslední ženou popravenou na území Československa, trest smrti byl zrušen v roce 1990.

Foto: ilustrační Shutterstock a archiv