Na cesty po Baťově světě napříč kontinenty zavede čtenáře nová kniha vydaná zlínskou univerzitou

Foto: UTB

ZLÍN – Zlínská univerzita vydala novou knihu o Baťovi. Jako jediná zachycuje celou historii firmy a pozoruhodný svět legendárního podnikatele napříč kontinenty. Publikaci připravil tým historiků a odborníků na baťovskou problematiku z Informačního centra Baťa při Knihovně Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Dílo seznámí čtenáře se začátky obuvnické firmy a provede ho téměř 150 zeměmi světa, ve kterých se Baťa prosadil. „Kniha Baťa na všech kontinentech shrnuje sto let působení této společnosti napříč světem od jejího založení v roce 1894, a vůbec poprvé tak předkládá ucelený příběh firemního počínání v takto dlouhém časovém úseku,“ vyzdvihuje přednosti knižní novinky jeden z autorů Zdeněk Pokluda.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Honba za historickými zdroji byla mnohdy krušná

Pátrání po historických pramenech zavedlo autory do archivů v Holandsku, Francii, Švýcarsku, Chorvatsku, Kanadě nebo Indii. „Museli jsme projít obrovské množství materiálů. Občas jsme hledali doslova jehlu v kupce sena,“ popisuje Milan Balaban z univerzitní knihovny.

Podle jeho slov si největší zážitky odnesl z Indie. „Baťova továrna je v Batanagaru, což je 20 kilometrů od Kalkaty, kde jsem byl ubytován. Každý den jsem těch dvacet kilometrů jezdil dvě a půl hodiny tam a zase zpátky. Samotný tovární archiv má přes pět tisíc metrů dokumentů, na kterých by se dalo pracovat roky. Já jsem na to měl ani ne měsíc,“ vypráví se zaujetím Milan Balaban. „Jednoho dne jsem se musel do Batanagaru přesunout velmi rychle, dorazil tam totiž vnuk zakladatele firmy, Tomas G. Bata, který mě chtěl vidět. A protože Indové velmi ctí Baťovu rodinu a přání berou jako příkaz, poslali pro mě řidiče. Nepřejte si vědět, jak se mnou jel po tamních cestách, kde jsou samé rikši, trhy a davy lidí. Byl to opravdu zážitek.“

Neobvyklé zkušenosti získal také při pátrání ve francouzských archivech. „Regionální archiv v St. Avoldu leží uprostřed ničeho, v hezky upravených prostorách bývalé pily. Nejbližší ubytování bylo na 10 kilometrů daleko a poslední zastávka autobusu byla zhruba tři kilometry od archivu. Tak jsem chodil pěšky, po cestě bez chodníku. Občas jsem musel skočit do příkopu, abych se vyhnul autům. V archivu jsem byl jenom já a několik pracovníků, kteří mi nosili kávu a koláče, velmi si totiž vážili, že na tak odlehlé místo vůbec někdo přijel,“ dodává Milan Balaban.

Kniha přináší nová zjištění i fotografie

Úsilí se autorům vyplatilo. Pro publikaci objevili spoustu doposud neznámých fotografií, doplněná je i o mapy a tabulky. „Čtenáři nabízíme nově zjištěná a přesnější fakta. Čerpali jsme z odborné literatury i dobového tisku, zejména závodních novin. Vydatnou pomoc při získávání cenných pramenů nám poskytla i Rosemarie Blyth Baťa, vnučka Tomáše Bati,“ upřesňuje za autorský kolektiv Jan Herman.

Titul zaujme na první pohled i dotek, vzhledově se nese v duchu minimalismu a funkcionalismu a přímo odkazuje na baťovské myšlenky. Lehkost grafického zpracování a netypická vazba propůjčují knize další rozměr, a to doslova. „Cílem bylo vytvořit publikaci, kde vizuální složka doplňuje a zároveň podtrhuje tu obsahovou. To se nám podařilo ztvárnit zejména na deskách knihy, které zdobí barevná reliéfní ražba,“ dodává grafik Dušan Wolf.

Publikaci vydalo nakladatelství zlínské univerzity. Zakoupit ji můžete v Knihovně UTB, na webu nakladatelství UTB nebo v partnerských knihkupectvích.

Foto: UTB