Na jihu Čech ve středu přibylo rekordních 1 117 nově nakažených

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

JIHOČESKÝ KRAJ – Během středy zaznamenali hygienici na jihu Čech rekordních 1 117 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. To je po čtyřech dnech znovu vůbec nejvyšší mezidenní nárůst od vypuknutí pandemie. 462 nemocných se uzdravilo. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 5 364 a aktuálně pozitivních 9 783 osob. Od března zde v souvislosti s koronavirem zemřelo celkem 94 lidí.

Od úterý do středy přijaly laboratoře k vyšetření v regionu také rekordních 2 588 suspektních vzorků a 17 vzorků od samoplátců. Z výsledků vyšetření potvrdili hygienici k středeční osmnácté hodině 1 117 pozitivních případů. K nemocným přibylo 657 žen a 460 mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Českobudějovicku (363), Jindřichohradecku (200), Táborsku (157) a Strakonicku (140).

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Ve dvou stech čtyřiceti případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině a ve sto devíti v zaměstnání. Nově onemocnělo jedenapadesát zdravotníků a dvaapadesát zaměstnanců nebo klientů sociálních služeb. Deset osob se infikovalo při cestách mimo region v rámci republiky a stejný počet v zahraničí. U dalších případů nebylo možné při rozhovorech s pozitivními zdroj určit. U šestnácti případů šlo o přenos ve školním prostředí. V průběhu školního roku zasáhl Covid-19 celkem dvě stě čtyřiceti tří školských zařízení, to je téměř třetina všech škol v kraji. V současné době řešíme infekci u dvaapadesáti mateřských školek, z nichž je třiatřicet uzavřeno,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 9 783 aktivních případů Covid-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 3 294 na Českobudějovicku, 1 627 na Táborsku, 1 330 na Jindřichohradecku, 1 126 na Písecku, 1 096 na Strakonicku, 742 na Prachaticku a 568 na Českokrumlovsku. Čtyřiadevadesát nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou zemřelo.

„Pro podezření na onemocnění Covid-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem sedmdesát osm tisíc dvě stě devadesát tři osob. V povinné karanténě se ke středeční osmnácté hodině nacházelo dva tisíce sedm set dvacet devět osob. Počet vyšetřených samoplátců v regionu se ve středu zvýšil o sedmnáct na devět tisíc padesát jedna,“ konstatovala epidemioložka jihočeské Krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.