Příběh studentky pomáhající ve zlínské nemocnici zamíří do celého světa

Marie Hanáčková. Foto: KNTB

ZLÍN – Letos jednadvacetiletá budoucí zdravotnice Marie Hanáčková pomáhá na plicním oddělení Baťovy nemocnice, kde se léčí i pacienti s onemocněním covid-19. Nad nebezpečím zbytečně nepřemýšlí a chce pomáhat, dokud bude potřebná. Její příběh natáčel na zlínském oddělení štáb americké televize CNN, odkud se reportáž dostane k divákům po celém světě.

Studentka třetího ročníku oboru Všeobecná sestra na místní univerzitě má na starosti všechny úkony, které zajišťují praktické sestry. Provádí tedy například odběry, píchá injekce nebo podává léky. „S plněním těchto povinností nemám problém, vyzkoušela jsem si je už dříve na praxích, které jsem absolvovala právě v Baťovce,“ řekla Marie Hanáčková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Bez problémů se zařadila i do v současnosti extrémně vytíženého kolektivu. Aktuálně se zapojuje do tří služeb týdně. „S Maruškou jsme moc spokojení. Je ochotná, pracovitá a zručná. A umí vyjít vstříc, třeba s tím, na které služby má přijít. Moc nám pomáhá,“ chválila novou posilu Kateřina Paličková, vrchní sestra plicního oddělení.

Marie Hanáčková se stará i o pacienty s onemocněním způsobeným novým typem koronaviru. Strach nemá, zdravotnický personál má podle ní totiž k dispozici veškeré dostupné ochranné pomůcky a materiál. Je proto přesvědčená, že v dnešní době je větší pravděpodobnost nákazy spíše v obchodě než v nemocnici.

V tuto chvíli neví, jak dlouho bude v „Baťovce“ pracovat. „Chci pomáhat, dokud zde budu potřebná,“ je přesvědčená studentka, se kterou tento týden v rámci reportáže o situaci v českých nemocnicích natáčel přímo na zlínském oddělení štáb americké televizní stanice CNN. Její příběh se tak dostane k divákům z celého světa.

Foto: KNTB

V kraji chybí 700 zdravotníků, částečně je nahrazují dobrovolníci

Za pomoc dobrovolníků jsou nyní nemocnice v celé České republice velmi vděčné a platí to i pro ty ve Zlínském kraji. Aktuálně jim v provozu chybí už 700 zdravotníků, zhruba tři stovky z nich v souvislosti s covidem, další více než tři stovky jsou v pracovní neschopnosti s jinými diagnózami a několik desítek z nich je doma na ošetřovném se svými dětmi po uzavření škol.

Absence se částečně daří nahrazovat právě dobrovolníky. Ve čtyřech krajských jich nyní pomáhá okolo sto padesáti. „Většinou jde o studenty zdravotnických oborů, ale i o další zdravotníky, kteří nyní působili mimo obor nebo jsou na mateřské nebo nedávno odešli do důchodu a byli ochotni se vrátit a pomoci. Všechny dobrovolníky nemusíme využít ze dne na den, potřebujeme si ale vytvořit databázi lidí, na které se můžeme případně obrátit, jakmile nám někdo v provozu bude chybět,“ sdělil Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.