Kvůli záchraně miminka letěl z Prahy do Ostravy vrtulník s přístrojem ECMO

Foto: FNSPO - Zákrok, během kterého lékaři ve čtvrtek 29. října připojili novorozence v ohrožení života na přístroj ECMO

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Snížená koncentrace kyslíku v krvi ohrozila na životě teprve několikadenní miminko v Ostravě. Kvůli selhávajícímu dýchání a krevnímu oběhu dítěte musel tým neonatologů ostravské fakultní nemocnice oslovit fakultní nemocnici v Praze.

Odtud neprodleně vzlétl armádní vrtulník a do ostravské fakultní nemocnice ve čtvrtek 29. října na své palubě z Prahy přivezl přístroj ECMO i lékařský tým, který je na takovéto mimořádné situace připravený.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

U několikadenního novorozence se život ohrožující komplikace objevily náhle. Použití přístroje ECMO bylo nutné. „Přístroj umožňuje napojení na mimotělní oběh v případě oběhovému a respiračním selhání, kdy všechny konvenční metody selžou. Z těchto důvodů se pacient musí připojit na mimotělní podporu,“ vysvětlil zasahující pražský lékař Václav Vobruba.

Dítě je nutné napojit na mimotělní oběh v nemocnici, kde se aktuálně nachází. Nutná je i asistence dětského kardiochirurga. Lékaři dítě po úspěšném napojení na přístroj ECMO odvezli speciální sanitkou k dalšímu doléčení do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.