Vyjmenovaná slova, slovní druhy, podstatná jména. I tak vypadá pomoc v první linii

Ilustrační foto

ZLÍN – Studentka čtvrtého ročníku oboru učitelství na zlínské univerzitě Vendula Frdlíková sice nepracuje v nemocnici, přesto pomáhá takříkajíc v první linii. Během epidemie totiž vyučuje a hlídá malého syna zdravotní sestry, která se v Baťově nemocnici stará o covidové pacienty. Budoucí učitelka je za takovou netradiční zkušenost velmi vděčná.

Výuku chlapce vnímá Vendula Frdlíková jako svůj způsob pomoci. „Vím, že zdravotníci jsou nyní víc než kdy jindy potřeba v nemocnicích. Tím, že jsem převzala část výuky a péče o chlapce, se může jeho maminka věnovat zase lidem, kteří bojují s koronavirem. Tohle je můj díl pomoci. Jsem ráda za možnost pomáhat. A jsem vděčná ústavu školní pedagogiky naší univerzity za umožnění této zkušenosti,“ svěřila se studentka.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Foto: Vendula Frdlíková

Touto dobou měla pokračovat ve studiu oboru učitelství pro I. stupeň základní školy. Místo toho třikrát týdně dojíždí z Tlumačova do Zlína za chlapcem, který zůstal po uzavření základních škol doma a jehož rodiče přes den pracují. „Mým hlavním úkolem je učit ho češtinu. A samozřejmě se o něj také postarat, než přijdou domů jeho rodiče. Jde nám to spolu dobře, byť první den mě nechtěl ani pozdravit, jak se styděl. Chápala jsem to, je malý a já jsem pro něj byla naprosto neznámá paní učitelka,“ vzpomínala Vendula Frdlíková na počátek individuální výuky.

Nyní už si na sebe oba zvykli. Každý vyučovací den má tři až čtyři hodiny, probrané látky rychle přibývá a paní učitelka chválou nešetří. „Je šikovný. Myslím, že ho výuka baví. A tím pádem baví i mě,“ konstatovala studentka.

Protože maminka chlapce pracuje s covid pozitivními pacienty, vyjasnily si hned na počátku spolupráce, zda tento fakt představuje pro Vendulu Frdlíkovou nějaké, byť sebemenší riziko možné nákazy onemocněním COVID-19. „Probraly jsme tohle téma důkladně, přeci jen jsem potřebovala zjistit, jestli mé vyučování představuje možný zdravotní problém pro mou rodinu. Dozvěděla jsem se, že přenos nemoci tím, že jsem v kontaktu se zdravotní sestrou, je prakticky vyloučen. Nezastírám, že jsem za tuto skutečnost ráda. I za to, že jsme si tohle hned na počátku naší spolupráce řekli,“ přiznala Vendula Frdlíková.