Berani darovali rekonvalescentní plazmu, první pacienti ji dostanou už tento týden

Matyáš Hamrlík a Jiří Karafiát (zleva). Foto: PSG Berani Zlín

ZLÍN – Dva z hokejistů klubu PSG Berani Zlín, Matyáš Hamrlík a Jiří Karafiát, spolu s ředitelem Zimního stadionu Luďka Čajky Davidem Navrátilem přišli dnes darovat takzvanou rekonvalescentní plazmu do Baťovy nemocnice. Ta se používá při léčbě covidových pacientů s těžkým průběhem. Prvním z nich by měla být podána už tento týden.

Covid prodělalo 16 členů zlínského hokejového klubu. Všichni se na výzvu zdravotníků dostavili na kontrolní odběry krve, které odhalily čtyři vhodné dárce. Protilátky potřebné k léčbě pacientů měl Matyáš Hamrlík, Jiří Karafiát, David Navrátil a Richard Hrazdíra. Posledně jmenovaný brankář se však kvůli nedávnému očkování bude muset dostavit později.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Pro obránce Matyáše Hamrlíka byl výsledek odběrů kontrolního vzorku krve zvláštní v tom, že zatímco on v plazmě potřebné protilátky má, jeho otec a asistent trenéra Martin Hamrlík ne. „Takto to vyšlo. Jsme ale všichni rádi, že je nás v klubu hned několik, kteří mohou rekonvalescentní plazmu pacientům poskytnout. Uvědomujeme si složitost situace a chceme maximálně pomáhat,“ prohlásil.

Útočníkovi Jiřímu Karafiátovi dnešní odběr zpestřila skutečnost, že během něj absolvoval živý vstup do vysílání České televize. „Nikdo z nás neváhal s pomocí. Víme, že Zlín patří mezi města s největším výskytem onemocnění COVID-19 a že na rekonvalescentní plazmu čekají pacienti. Věříme, že jim takto pomůžeme,“ svěřil se hokejista.

David Navrátil. Foto: PSG Berani Zlín

Nemocnice zájem hokejistů velmi uvítala. „Tři dárci jsou pro nás důležitou pomocí, za kterou moc děkujeme. A zároveň prosíme občany, kteří také onemocnění COVID-19 prodělali a jsou ochotní stát se dárci rekonvalescentní plazmy, aby nás kontaktovali, nejlépe na telefonních číslech 577 552 322, 734 510 687, kde jim sdělíme veškeré potřebné informace,“ vzkázala Jana Pelková, primářka hematologicko-transfuzního oddělení zlínské nemocnice.

Na darování rekonvalescentní plazmy se vztahují stejná pravidla jako na dárcovství krve. Ideálními dárci jsou muži, kteří nikdy v minulosti nedostali transfuzi, nebo ženy, které v minulosti nedostaly transfuzi a nebyly těhotné. Protilátky obsažené v rekonvalescentní plazmě působí v těle pacienta tak, že jsou schopny obalit virus způsobující onemocnění a zničit ho. Důležitou podmínkou však je, aby jim byla podána v počáteční fázi nemoci, kdy viru není v organismu tolik. Aktuálně se ve zlínské nemocnici léčí s onemocněním COVID-19 celkem 226 pacientů.

Foto: PSG Berani Zlín
Foto: KNTB
Foto: PSG Berani Zlín