Velké Karlovice: Jak vycvičit draka – takové valašské Loch Ness

Velké Karlovice - kostel Panny Marie Sněžné

Na rozhraní Beskyd a Javorníků leží jedna z nejkrásnějších valašských obcí – taková valašská perla.

Stručně něco z historie

Roku 1714 obec založil majitel rožnovského panství Karel Jindřich ze Žerotína – a právě po něm se obec jmenuje Karlovice. Překrásnou památkou ve zvláštním stylu lidového baroka – typickou valašskou roubenou architekturou – je kostel Panny Marie Sněžné. Byl vystavěn v roce 1754 na půdorysu řeckého kříže. V 19. století zde zahájily provoz sklárny. V obci se také nacházejí roubené usedlosti, mezi nejhezčí patří areál fojtství, patrová budova – toto místo zaujalo i filmaře, kteří zde natáčeli film Stíny horkého léta.

Tajemné jezero a pověst o něm

Zajímavé je také jezero nad Velkými Karlovicemi, které bývalo v minulosti větší než dnes. Proč? V jezeře se totiž dle tradice rodili a žili draci – celé dračí rodiny. Místní lidi ovšem nepřitahovalo. Naopak se mu zdaleka vyhýbali a při cestě do hor šli raději oklikou. Co kdyby potkali nějakou dračí stvůru.

Kousek od jezera však stála chalupa, kdoví, kdy byla postavena. Chudák její obyvatel si naříkal – nechtěl přijít o střechu nad hlavou, ale bál se tam žít. Nalezl tedy černokněžníka a toho se mu podařilo přesvědčit, aby se pokusil draky vyhnat. Černokněžník byl trochu pyšný, že je okolím považován za jediného, kdo v této věci něco zmůže.

Po celé dlouhé dny byl pryč, prostě zmizel. Chalupník se modlil, aby dodržel svůj slib, když je tak dlouho někde daleko. Byl jeho poslední záchranou. Černokněžník ale zatím skryt přemýšlel, jak akci provést co nejlépe.

Za svoji práci nic nežádal. Vylákal ale prý skutečně za pomoci kouzel z jezera všechny draky a odletěl s nimi, údajně do daleké ciziny. Lidé se od té doby chodili dívat na ztemnělou, ale klidnou hladinu jezera. Nemohli uvěřit, že nebezpečí je pryč. Bylo tomu tak – draky ani černokněžníka už nikdy nikdo neviděl.

Existovali kdysi draci?

A my se můžeme jen ptát: co to ve skutečnosti bylo za nestvůry, které trápily kraj? Že by snad místní jezero skutečně bylo domovem nějakých ještěrů v dobách, kdy ještě mohli existovat černokněžníci?