Zemřela emeritní sólistka ostravské operety Helena Riehsová

Foto: František Krasl - Helena Riehsová a Zdeněk Růžička v inscenaci Ohňostroj (1966)

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Umělecký soubor operety a muzikálu Národního divadla Moravskoslezského zastihla smutná zpráva. 27. října zemřela emeritní sólistka souboru, paní Helena Riehsová. Bylo jí osmdesát čtyři let.

Helena Riehsová pocházela z Pardubic. Poté, co si v životě prošla povoláním kresličky a učitelstvím v mateřské škole, získala v roce 1960 své první angažmá ve Východočeském loutkovém divadle v Hradci Králové. V roce 1962 pak získala angažmá v operetním souboru Státního divadla v Ostravě, kde zůstala až do roku 1987.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Stala se výraznou osobností ostravské operety. Byla proslulá svou jevištní energií, precizností a také pečlivou přípravou a přísnou životosprávou,“ vzpomínají na Helenu Riehsovou kolegové z divadla.

Mezi inscenace, ve kterých umělkyně v Ostravě zazářila, patří Čardášová princezna, kde ztvárnila titulní roli. Dále vzpomeňme její Hraběnku Maricu, Helenu v Polské krvi nebo Žofku v Cikánském baronovi. Stejně tak vynikala i v muzikálech jako Lilli Vanessi  alias Kateřina v Kiss Me Kate, Líza Doolittlová v My Fair Lady, Magnolie v Lodi komediantů nebo jako Irena Molloyová v Hello Dolly.

„Ostravě přeju, aby měla vždy dobrou operetu a muzikál. A těm, kteří přicházejí postupně na naše místa, aby se dočkali stejně krásných rolí, jako jsme se jich dočkali my, a hráli je se stejnou chutí,“ řekla Helena Riehsová v rozhovoru, který poskytla pro Ostravský kulturní měsíčník v roce 1986.

My můžeme říci, že její přání se bezezbytku naplnilo, jelikož umělecký soubor operety a muzikálu v ostravském Národním divadle patří k české špičce.

Foto: Josef Hradil – Helena Riehsová a Karel Čepek v inscenaci Ples v opeře (1981)