Jihlavské chodníky budou mít v budoucnu nový kabát. První ulici zprovozní město ještě tento měsíc

JIHLAVA – V Hamerníkově ulici probíhá testování nového povrchu chodníků. Pokud se dlažba osvědčí, bude použita i v dalších částech města. Cesta Jihlavou tak bude pro chodce mnohem příjemnější, lepší kvalitu chodníků ocení nejen maminky s kočárky, ale i děti na kolech a tříkolkách.

Jihlavské chodníky by v budoucnu měly dostat jednotný vzhled. Město nyní testuje asi tisíc metrů čtverečních nové velkoformátové betonové dlažby, která by měla být ideální pro bezpečnou jízdu na dětských kolech. “Nový typ dlažby, která by v budoucnu mohla zaplnit Jihlavu, má zajistit nejen pohodlnou a bezpečnou chůzi lidí všech věkových kategorií, ale i jízdu s kočárkem a malým dětem i radost bez drncání na dětských koloběžkách a odrážedlech,” uvedla Tereza Kafková z útvaru městského architekta.

Nová dlažba je zároveň naimpregnovaná, aby byla odolnější vůči nečistotám a také aby z ní dešťová voda stékala do trávníků. „Nadále budeme testovat, jaký vliv mám impregnace na čistotu, údržbu, ale i na to, jak povrch klouže při různém počasí. Dále nás zajímá, jak se bude povrch chovat při zimní údržbě spočívající v solení nebo posypu štěrkem a při pojezdech technikou údržby,“ uvedl radní pro oblast dopravy Jaroslav Vymazal.

Město myslí i na nevidomé

Kromě kvality povrchu řeší radní města i nestandartní prvky, jako šachty, poklopy a značky pro nevidomé. „Proto bychom byli rádi, kdyby se nám ozval někdo nevidomý či slabozraký, abychom s ním mohli probrat skutečné potřeby pro jeho bezpečný pohyb,“ doplnil radní David Beke.

Stavba stála město Jihlavu necelé dva miliony korun. Zprovoznění chodníku je naplánováno na konec listopadu.