KORONAVIRUS: Cestovatelský semafor zčervenal. Za jakých podmínek lze vyrazit do zahraničí?

Zdroj: Flickr

Česko – I když se před několika málo týdny zdálo, že Česko je jedinou evropskou zemí, která do jisté míry koronavirus nezvládá, nyní se ukazuje, že nákaza se již masivně šíří opět celou Evropou. A tak není divu, že postupně vznikala také různá omezení týkající se překračování hranic jednotlivých států. Jelikož ale každá země přistupovala k různým typům opatření, padlo na úrovní zemí EU rozhodnutí pravidla sjednotit. Jaká je tedy aktuálně cestovatelská situace?

Podle slov ministra zahraničí Tomáše Petříčka byl dosavadní český „zahraniční semafor“ již neaktuální, protože jako rizikové (červené) označoval jen Španělsko. Nyní jeho resort bude v označování jednotlivých zemí využívat jednotný systém doporučený Evropskou unií, přičemž „evropský semafor“ je drtivě oranžový a červený. V platnost nová pravidla vstoupí již 9. listopadu a budou se týkat jak cestování Čechů do zahraničí, tak i cestování cizinců na území ČR. Podle Petříčka probíhaly snahy o sjednocení evropských cestovatelských pravidel již od jara, až nyní se však podařilo dospět ke shodě.  EU bude přiřazovat barvy zemím dle podílu pozitivních testů vůči všem realizovaným a také dle konkrétního počtu pozitivních na 100 000 obyvatel.

  • Zelená: země s méně než 4% podílem nakažených vůči testovaným a méně jak 25 novými případy na 100 000 obyvatel
  • Oranžová: země, kde je podíl pozitivních vůči testovaným nad 4 % a počty pozitivních v přepočtu na 100 000 obyvatel nepřekročí 250.
  • Červená: země s podílem pozitivních vůči testovaným nad 4 % a více jak 250 covid-pozitivními na 100 000 obyvatel.

„Od pondělí platí, že mapa pro cestovatele bude v podstatě výrazně červená, odráží to negativní vývoj situace v Evropě a s výjimkou Vatikánu budou všechny země minimálně oranžové,“ uvedl Petříček na tiskové konferenci. V případě oranžových zemí platí, že cestování je volné a při příjezdu z nich směrem do Česka bude třeba prokázat se negativním testem na covid-19 jen v případě dlouhodobých pracovníků, nikoliv ale pendlerů (a tedy ani v případě cesty turistické). Oranžové jsou aktuálně Litva, Lotyšsko, Estonsko, Norsko, Švédsko, Finsko, Dánsko, Island, Německo, Řecko a také Kypr.

Pro státy, které spadnou do červené kategorie, bude platit povinnost nechat se testovat při cestě zpět do ČR, což se bude týkat všech přijíždějících (jak Čechů, tak i cizinců), výjimkou budou pendleři a také studenti. Třeba bude také vyplnit formulář pro hygienu.

Je však třeba říci, že zatím jednotlivé evropské země přistupují k nastavení pravidel vstupu cizinců na své území různě a je třeba informovat se o konkrétních podmínkách, unijní semafor má totiž víceméně doporučující charakter a není nadřazen opatřením, která jsou na území jednotlivých států již zavedena.

Novinkou pak je, že celoevropský systém umožní krátkodobé cesty do zahraničí bez nutnosti testu, a to v případě pobytu, který nepřesáhne 12 hodin. Tyto dvanáctihodinové cesty ale samozřejmě budou podléhat konkrétním nařízením daných zemí (a to např. včetně omezení volného pohybu osob apod.)

Evropský semafor bude pravidelně aktualizován každý týden ve čtvrtek, dle něho pak bude i české ministerstvo zahraničí den na to oznamovat případné změny, které vstoupí v platnost vždy v pondělí následující týden.

Petříček také uvedl, že předmětem jednání bylo vzájemné uznávání PCR testů, ale také testů antigenních, k čemuž vyzvala Evropská komise.

Jelikož evropský semafor se týká zemí EU/EHS, je třeba dodat, že do Česka lze nyní bez nutnosti předložit negativní test na covid/absolvovat karanténu cestovat ze Singapuru, Jižní Koreji, Japonska, Nového Zélandu, Thajska a také Austrálie.

Kompletní materiál je k náhledu zde.