Oprava kaple u hradu Kámen je již z poloviny hotova. Za rok se objekt otevře veřejnosti

Ilustrační foto

PELHŘIMOVSKO – Chátrající kaple Panny Marie Bolestné pod hradem Kámen prochází nyní kompletní opravou. Její dokončení předpokládají památkáři v příštím roce. Zpřístupněná kaple se poté stane součástí prohlídkových okruhů hradu.

Kaple Panny Marie Bolestné sloužila od druhé poloviny 17. století jako hrobka rodu Malovců. Největšího rozmachu dosáhlo panství Kámen v 16. století, naopak v 18. – 19. století zaznamenávalo postupný úpadek.

Nyní je poškozená kaple již z poloviny stavebně obnovena, na řadu přicházejí restaurátoři, jejichž úkolem je obnovit vnitřní prostory a vybavení. „To, co památkářsky naladěné kolegyně a kolegy, a samozřejmě i mě, potěšilo, je míra zachování původní malovcovské výzdoby, ať již to je blankytné zrcadlo na klenbě nad hlavním oltářem, či původní lazury na stříbře. Obnovení a restaurování všech těchto fragmentů a jejich následné doplnění povede k tomu, že z kaple vznikne opravdu mimořádný prostor s velmi silným geniem loci,“ popisuje blízkou budoucnost ředitel Muzea Vysočiny Ondřej Hájek.

Náročnou opravou prošly i varhany

Zdejší varhany poškodil jak zub času, tak i záměrně člověk. Nejen skříň, ale i jednotlivé píšťaly musely projít generální opravou. „V minulosti se kdosi bavil tím, že rozšlapal téměř všechny cínové píšťaly, ty již nešlo zachránit, a rozkopal píšťaly dřevěné, ty se vesměs zachránit podařilo. Je tedy zřejmé, že cínové píšťaly budou ve varhanním nástroji zcela nové, byť s identickým laděním jako ty předchozí,“ dodává Ondřej Hájek.

Kapli opravuje Kraj Vysočina bez dotací. Cena za opravu překročí 17 milionů korun.