Splujte Vltavu na voru a zažijte pád meteoritu!

TÝN NAD VLTAVOU – Chcete si vyzkoušet práci archeologa, splout Vltavu na voru, zažít pád meteoritu, nebo si zahrát loutkové divadlo? V budově bývalého zámku pražských arcibiskupů v Týně nad Vltavou najdete několik pozoruhodných expozic a prozkoumat můžete i unikátní podzemní systém chodeb.

Expozice týkající se historie Vltavotýnska vás vezme na výlet časem. Ve stopách rytíře Čabelického, majitele Týna nad Vltavou v 16. století, si vyzkoušíte práci archeologa, se zatajeným dechem budete obdivovat jedinečné vltavotýnské poklady a zažijete romantiku voroplavby. Kouzelné pozůstatky kosmické katastrofy vám připomene expozice týkající se vltavínů, unikátních přírodních skel vzniklých po pádu Rieského meteoritu před 14,5 miliony let. Energie nárazu vymrštila ohromné množství hornin, které byly působením nepředstavitelných tlaků a teplot proměněny v novou horninu tektit. Právě pád tohoto meteoritu zažijete na vlastní kůži, abyste tak lépe pochopili, jak vltavíny vznikly. Muzeum vám přiblíží i známé osobnosti Vltavotýnska, ať už se jedná o Alfréda Radoka, či Antonína Jaroslava Puchmajera.

Poslední expozice vás zavede do světa loutek. Kromě obrozeneckých marionet, spojených s patriarchou českého loutkářství Matějem Kopeckým, který je v Týně pohřben, je v expozici i jedinečná místní variace na Spejbla, věhlasná loutka Zinduláka Pošvejce, která rozesměje děti i dospělé. A pozor, dotýkat se loutek a hrát si s nimi je v Městském muzeu v Týně nad Vltavou povoleno!