Vsetínská hvězdárna hlásí historický rekord v úhrnu srážek

Zdroj: Muzeum regionu Valašsko

VSETÍN – Meteorologická stanice na Hvězdárně Vsetín zaznamenala nejdeštivější den v historii svého měření. Úhrn srážek dosáhl 193,6 milimetrů, což je o 16,4 milimetrů více než dosavadní rekord z roku 1998.

Hvězdárna byla otevřena v roce 1950, úhrny srážek se začaly pravidelně měřit o sedm let později. Srážkový průměr v říjnu je kolem 65 mm, letos ale byla čísla trojnásobná. Může za to velmi deštivá první polovina měsíce. Nejvíce napršelo 13. října, a to 40,2 milimetrů za 24 hodin. O pár dní později, 18. října, úhrny překonaly 22 let starý rekord. „Další vlna dešťů přišla v posledních říjnových dnech a nakonec se celkový úhrn zastavil na hodnotě 193,6 mm, což je nejvíce v historii měření meteorologické stanice Českého hydrometeorologického ústavu v areálu naší hvězdárny,“ konstatoval odborný pracovník Hvězdárny Vsetín Pavel Svozil.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Za uplynulé dva měsíce na Vsetíně napršelo 332,9 milimetrů srážek, deštivý je i úvod listopadu. To po sušší první polovině roku pomáhá i množství vody obsažené v půdě. Takzvanou půdní vlhkost tady ČHMÚ měří od loňského července. „Jde o zařízení, které pomocí elektrické vodivosti mezi ocelovými elektrodami zjišťuje množství podpovrchové vody obsažené v půdě,“ řekl vedoucí Hvězdárny Petr Stolařík. Měřící sondy jsou umístěny v hloubce 10 a 50 centimetrů, hodnoty lze srovnávat pouze s loňským rokem, v dalších letech budou přibývat relevantní data a bude zajímavé sledovat, kam se měření posune.