KORONAVIRUS: K žádnému uvolnění restrikcí v dohledné době nedojde, počty „covidových úmrtí“ narůstají

Zdroj: Wikimedia

Česko – Počátkem týdne se zdálo, že se díky opatřením, o nichž někteří již hovoří jako o lockdownu, daří koronavirovou epidemii na našem území „držet na uzdě“ (je ale třeba říci, že se ve srovnání s předchozím týdnem také snížil počet realizovaných testů v řádech tisíců). Počty nově nakažených za včerejšek však hovoří o opaku, resp. naznačují, že ke skutečnému poklesu nových případů povede ještě velmi dlouhá cesta.

Za včerejšek testy odhalily nejvyšší počet nakažených od počátku epidemie na jaře letošního roku, s nemocí covid-19 tak bylo diagnostikováno 15 729 osob. K dnešní 18. hodině pak hygienici evidovali (zatím) dalších 6 588 případů, neklesá ani podíl pozitivních testů vůči všem provedeným. Stále je tak pozitivní každý třetí testovaný, ministerstvo zdravotnictví tak minimálně v následujících 2-3 týdnech rozhodně žádné uvolnění neplánuje. „Předpokládáme, že k žádným zásadním změnám zatím nedojde, brzdíme, ale velmi pomalu. Čísla mezi 12-15 tisíci denně budeme ještě vídat,“ upřesnil ministr Blatný.

Ohrožení senioři

K šíření nového typu koronaviru nyní dochází převážně komunitně, na pracovištích a v rámci běžných aktivit.  Podle Ladislava Duška z Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku je pak evidentní, že díky opatřením (a uzávěře) již nerostou počty těch, kteří se nakazili na sportovištích, ve školách a na společenských akcích, na druhou stranu zcela opačný trend byl zaznamenán v zařízeních sociálních služeb a v nemocnicích, tam je totiž nárůst až čtyřnásobný ve srovnání s obdobím do 14. 10. 2020.

Velmi rychle se bohužel koronavirus šíří také v domovech pro seniory, kde se jen za poslední měsíc nakazilo okolo 6 000 osob. Právě proto byl již včera zahájen projekt plošného testování (antigenními testy) ve všech těchto rizikových zařízeních, problémem však je, že testy mají být centrálně distribuovány a na mnoho míst napříč republikou zatím nedorazily. „My jsme usnesením vlády řekli, že by proces testování měl začít, a on začne, není to tak, že bychom trvali na určitých striktních počtech testovaných k nějakému datu,“ uvedl v tomto kontextu ministr zdravotnictví. Ten zároveň na Twitteru uvedl, že odmítnutí podstoupení testu (v případě klientů jednotlivých zařízení) rozhodně nebude nijak sankcionováno, testy jsou povinné jen pro personál.

V počtu mrtvých na počet obyvatel je Česko nejhorší na světě

S ohledem na to, že se zvyšuje zásah seniorské skupiny, velmi rychle rostou také počty úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19. K dnešnímu dni je tak evidováno celkem 4 133 obětí, tempo ale narůstá a denně umírá kvůli koronaviru v průměru 188 lidí. Dle statistických dat pak – v přepočtu na celkový počet obyvatel – v Česku dokonce na koronavirus umírá nejvíce lidí na světě, a to dokonce více než na jaře ve velmi silně zasažené Itálii. I u nás samozřejmě nemoci nejvíce podléhají senioři, polovině zesnulých tak bylo více jak 80 let, s věkem totiž roste riziko komplikovaného průběhu, a tak i úmrtí. Efektivně chránit seniory se však v Česku zatím nedaří.

Úmrtí (zdánlivě) bez příčiny souvisí s covidem

Podle odborníků z brněnského Ústavu soudního lékařství navíc narůstají počty lidí, kteří umírají doma na první pohled bez známé příčiny, přitom u třetiny z nich je následně pitvou potvrzeno právě onemocnění covid-19. Ke zhoršení zdravotního stavu tedy může dojít velmi náhle, kdy důvodem úmrtí je obvykle plicní pneumonie, potažmo selhání respiračního systému, kdy plíce nejsou schopné soustavně plnit svou funkci. Kromě vysokého věku je zároveň rizikem také cukrovka, vyšší krevní tlak či obezita.