Krajské nemocnice připravují náročný přesun pěti ventilovaných pacientů do pražského Motola

Foto: KNTB

ZLÍNSKÝ KRAJ – Medicínsky i logisticky náročnou akci, která nemá v republice obdoby, plánují na páteční dopoledne nemocnice Zlínského kraje. Ze špitálů v Hradišti, Kroměříži a ve Zlíně odvezou záchranáři pět pacientů s koronavirem v tom nejzávažnějším stavu do Fakultní nemocnice v Motole. Všichni pacienti musí být během převozu napojeni na plicní ventilaci, lékaře bude provázet i policejní doprovod.

Převoz pacientů je součástí vzájemné pomoci mezi nemocnicemi v republice. V kraji totiž aktuálně pečují o 482 covid pozitivních pacientů, přičemž 100 je na intenzivní péči. Nemocnice se tím pohybují na hraně vlastních možností „Ve všech případech se jedná o pacienty, jejichž zdravotní stav se v souvislosti s onemocněním covid-19 natolik zkomplikoval, že je u nich nezbytná podpora dechu i krevního oběhu. Při předání do sanitky, během několikahodinové cesty do Prahy, i při převzetí v Motole u nich musí být zajištěna nepřetržitá umělá plicní ventilace, bez ní by nebyli schopni přežít,“ popsal docent Tomáš Gabrhelík, primář Oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny zlínské nemocnice, který se na celé akci organizačně podílí coby krajský koordinátor intenzivní péče pro Zlínský kraj.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Do pražské Fakultní nemocnice v Motole míří čtyři muži a jedna žena ve věku od 44 do 64 let. Po dvou bude převezeno z Hradiště a Kroměříže, jeden pak ze Zlína. „Tlak na intenzivní lůžka v našem kraji je v posledních týdnech opravdu velký a uvolňovat je můžeme jen velmi obtížně,“ podotkl Tomáš Gabrhelík. Naprostá většina covidových pacientů na intenzivních lůžkách podle jeho zkušeností potřebuje ventilaci dlouhodobě, zpravidla několik týdnů.

Nemocnice už týden přesunují pacienty, problémem je nedostatek personálu

V kraji ani tak nechybí lůžka, léky, ochranné pomůcky nebo přístroje, problémem je nedostatek zdravého personálu. Nemocnice ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži pečují k dnešku už o 85 covidových i necovidových pacientů, kteří potřebují umělou plicní ventilaci. Dalších 425 pacientů je s covidem na standardních lůžkách vybavených kyslíkem. Dalších 68 nemocných leží ve valašskomeziříčském špitále, přičemž 4 jsou napojení na plicní ventilaci.

Pacientů, kteří potřebují hospitalizaci, přitom stále přibývá. „V počtu nakažených na sto tisíc obyvatel jsme nejhorší v celé republice. Žádáme o spolupráci i zdravotnická zařízení v jiných krajích, ale určitě to není tak, že bychom mohli pacienty odsouvat do nekonečna. Nejdůležitější je personál. Nesmí nastat situace, kdy nám na nemocenskou nebo do karantény bude odcházet více zdravotníků, než se jich po vyléčení vrací zpět do provozu. Po všech dalších stránkách jsme připraveni dostatečně,“ doplnil Tomáš Gabrhelík.

Nemocnice Zlínského kraje začaly s přesuny covidových pacientů na konci minulého týdne. Do této chvíle přeložily na standardní lůžka do nemocnic v okolních krajích už 27 pacientů. Zítra tedy přibude dalších pět, tentokrát v intenzivní péči. Pomocnou ruku nabídly fakultní nemocnice v Brně, Olomouci i Ostravě a také nemocnice v Přerově a Havířově. Nyní se k nim přidá Fakultní nemocnice Motol v Praze.