Liberec už má vybraný vánoční strom, rozsvícení proběhne on-line

Loňské slavnostní rozsvěcení vánočního stromu se konalo za hojné účasti veřejnosti. Letos bude všechno jinak.

LIBEREC – Libereckým vánočním stromem bude Douglaska tisolistá. Letošní ozdoba náměstí Dr. Edvarda Beneše zatím ještě roste v zahrádkářské kolonii v Horním Hanychově, v ulici Řepná u Magny, a měří více než 20 metrů.

Strom bude zkrácen o sedm metrů na výšku 14,5 metru, což je délka, která umožňuje zajistit dostatečnou statiku a odolnost vůči povětrnostním vlivům. Na náměstí ji technika doveze v úterý 17. listopadu, dobrovolní hasiči SDH Liberec-Sever postaví a ukotví. Následně pak pracovníci firmy specializované na výškové práce strom ozdobí.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

„Ozdoby nyní vyrábějí děti z libereckých mateřských škol a také občané města, což je letos novinka. Každý rok ozdoby na strom tvoří děti ze základních a mateřských škol. Základní školy jsou však od poloviny října zavřené, proto se zapojila také veřejnost,“ uvedla tisková mluvčí libereckého magistrátu Jana Kodymová.

Douglaska pochází ze Severní Ameriky. Je to jehličnan podobný smrkům a jedlím, od kterých se liší jemnějším vzhledem, má o malinko delší zelené jehličí a naopak menší šišky. Je odolnější než například smrk. Hasiči budou provádět také kontrolu ukotvení po celou dobu, kdy strom bude stát na náměstí. Následně zajistí odstranění vánočního stromu, včetně likvidace odpadu.

Slavnostní rozsvícení stromu proběhne letos netradičně, on-line přenosem, v neděli 29. listopadu od 17.30 hodin.

Foto: Magistrát města Liberec