Městská policie v Táboře má nové posily. Dva asistenty prevence kriminality

Městská policie v Táboře má dva romské asistenty prevence kriminality (zdroj město Tábor / foto Luboš Dvořák)

TÁBOR – Městská policie v Táboře má od začátku tohoto týdne dvě nové posily. Jsou to asistenti prevence kriminality Erik Kováč a Robert Kováč, kteří uspěli ve výběrovém řízení na tyto pozice. Město tímto reaguje na zvýšenou kriminalitu nejen v oblasti Nového města, které se dopouštějí dětské gangy.

Výběr kandidátů byl proveden z šesti romských uchazečů. Z těch byli úspěšně vybráni dva uchazeči, kteří byli v říjnu vystrojeni a od listopadu jsou funkční v ulicích s hlídkami strážníků. Aktivně vstupují do dění přímo v terénu i v autobusech městské hromadné dopravy.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Čtyřiadvacetiletý Erik Kováč vysvětlil svou hlavní motivaci, proč se do výběrového řízení přihlásil. „V Táboře žiju celý život a vadí mi, co tady provádějí některé skupiny dětí. Není to v pořádku. Mám dvě dcery a chci, aby vyrůstaly v klidu a bezpečí. Nechci, aby se v ulicích Tábora rozrůstalo násilí,“ uvedl Erik Kováč, který nafasoval stejnokroj a vysílačku. Zbraň samozřejmě nemá. V civilu Erik pracuje jako závozník. Jeho bratr Robert je zaměstnancem stavební firmy ve Voticích.

Bratrům Kováčovým se dostalo základního poučení o práci policie, ještě je čeká školení. Spolu se zkušenými strážníky se už ale pohybují v ulicích. Například v úterý šel Erik Kováč se strážníkem Pavlem Nedvědem zkontrolovat park u popraviště a Pražské sídliště, pak se přesunul do oblasti Nového města, konkrétně do Husova parku. Město si od romských asistentů prevence kriminality slibuje, že se podaří situaci s dětskými gangy zklidnit. „Chceme, aby o nás věděly, že tu jsme a budeme je kontrolovat. Cílem naší práce je prevence a klid v ulicích,“ dodal Erik Kováč.