Osiřelá jízdní kola z Uherského Hradiště poputují do Afriky

Ilustrační foto

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Celkem 57 jízdních kol ze ztrát a nálezů, která si majitelé nevyzvedli, dostanou děti v Africe. Uherskohradišťská radnice je tam vyšle prostřednictvím projektu Kola pro Afriku. Usnadní tím dětem z Gambie cestu ke vzdělání.

Po zákonné tříleté lhůtě uložení předmětu na ztrátách a nálezech musí městský úřad dál rozhodnout o jeho osudu. Jízdní kola je tak možné využít dál pro potřeby jiných. „Dříve byla jízdní kola v dobrém stavu nabízena veřejnosti k odkoupení, později jsme ale začali využívat možnost darovat nalezená kola obecně prospěšné společnosti Kola pro Afriku,“ popsal tajemník městského úřadu Josef Botek.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Za loňský rok se v nálezech nahromadilo 200 předmětů a vyzvednuto bylo pouze 80. Zbylé věci jsou po třech letech předány k likvidaci. „Dotazy na ztracená kola nejsou nijak častější, než na ostatní věci, což podtrhuje fakt, proč jich máme tolik i po třech letech od nálezu. Lidé, kteří postrádají své kolo, by se měli více zajímat, jestli není právě u nás. My nevíme, komu kolo patří a komu je vrátit,“ uzavřel tajemník Josef Botek.

Kola ze ztrát a nálezů věnuje město Uherské Hradiště Africe pravidelně, například v roce 2017 jich bylo 83. Do akce se zapojuje i široká veřejnost. Nepotřebná kola následně předá společnost Kola pro Afriku dětem v Gambii. Běžný bicykl je pro ně totiž jedinou možností, jak se dostat do často velmi vzdálené školy a získat vzdělání.