Ostravští vědci testují nové materiály pro implantáty, které se lépe přizpůsobí tělu

Foto: FNSPO - Inovativní přístroj "elektropuls" je určený pro testování zátěže. Na fotce je uvnitř přístroje model lidské kosti. Vzorky lidských tkání pro výzkum dodává Ústav patologie FN Ostrava.

MORAVSKOSLEZKÝ KRAJ / ČESKÁ REPUBLIKA – Na zvýšení úspěšnosti běžných i poúrazových operací teď pracují vědci z Vysoké školy báňské ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Ostrava. V univerzitních laboratořích probíhá aktuálně testování inovativních materiálů na implantáty, které by v traumatologii výrazně snížily riziko nesprávného hojení u pacientů.

„Jedním z našich cílů je dát implantátům takový bioaktivní povrch, který by byl pro lidský organismus přirozený a snižoval tak riziko vzniku pooperačních komplikací,“ řekla za vědecký tým doktorka Kristina Čabanová z univerzity.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Vědci během testů zkoumají například to, jestli k problémům s přijetím implantátu v těle nepřispívají mikronové a submikronové částice, které mohou vznikat při vzájemném tření jednotlivých použitých materiálů.

Výzkumu se účastní přes 60 odborníků z Centra pokročilých inovačních technologií Vysoké školy báňské, spolu s lékaři Kliniky úrazové chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava. „Na Klinice úrazové chirurgie byla vybudována biomechanická laboratoř, kde se řeší vědecko-výzkumné projekty v oboru úrazové chirurgie a osteosyntetických implantátů,“ přiblížil spolupráci traumatolog z nemocnice, docent Leopold Pleva.

Mezi odborníky zainteresované do tohoto projektu, který v budoucnu výrazně pomůže pacientům i lékařům, spolupracují i profesoři z univerzit v Japonsku, kteří se specializují na vývoj slitin pro implantáty.