Proslulá Techmania oslaví své 12. narozeniny. Bohužel pouze on-line

Zdroj: Techmania

PLZEŇ – Kdo by dnes neznal plzeňskou Techmanii. Těžko uvěřit, že je tomu už dvanáct let, kdy v České republice bylo slavnostně otevřeno vůbec první science center. Bohužel, okolnosti kvůli koronaviru způsobili, že narozeniny oslavi pouze v on-line prostoru.

Bylo to přesně 4. listopadu 2008, kdy na ploše tří tisíce metrů čtverečních zahájila činnost Techmania, sídlící v plzeňské ulici U Planetaria a stala se první institucí v České republice, která dala pojmu science center obsah. Pět let nato, 4. listopadu 2013, Techmania opět jako první v ČR představila také 3D Planetárium. V roce 2014, symbolicky na Den učitelů 28. března, se po rozšíření a rekonstrukci otevřela hlavní budova science centra. V České republice se v té době už utvořila síť devíti science center – v Plzni, Liberci, dvě v Ostravě, tři v Brně, v Olomouci a Hradci Králové. Osm z nich včetně plzeňské Techmanie společně vytvořilo Českou asociaci science center, jejichž roční návštěvnost dosahovala více než 1,7 milionu osob.

Dopoledne ve středu 4. listopadu 2020 zahájilo Techmania Science Center narozeninové vysílání, které je možné sledovat na webových stránkách www.techmania.cz. „V současné době se snažíme zčásti využít k naší činnosti virtuální prostor. Dvanácté narozeniny jsou příležitost pro náš tým Techmaniaků ukázat, jak se umí odvázat,“ řekl ředitel Techmanie Vlastimil Volák. Na svém facebookovém profilu bude narozeninový program sdílet také Západočeská univerzita, která je spoluzakladatelem science centra. „Program nabízí skvělou a neotřelou zábavu a všem, kdo nás sledují, určitě zvedne náladu, což je v těchto dnech potřeba asi více než kdy jindy,“ slíbil tým Techmania Science Center. „V on-line podívané je místo na vědecké pokusy, vstupy se zajímavými osobnostmi, zábavně-vzdělávací promo videa k tématům engineering, kolonizace vesmíru a mnoho dalšího,“ představila jednotlivé body programu Kateřina Chábová z Techmanie.

O akci se významně zasloužilo výzkumné centrum NTC Západočeské univerzity v Plzni, které je partnerem celé akce. Jeho odborníci využili svých více než dvacetiletých expertních znalostí v oblasti termovizní techniky a termodiagnostiky a zapůjčili Techmanii svou termokamerovou technologii měření teploty osob. Prevenci vnímají Techmania i NTC v rámci boje s pandemií jako klíčovou. Do programu narozeninové oslavy proto vložily v odlehčené formě také toto odbornější téma. Pozvání do on-line prostředí a účast na programu přijal Milan Honner z centra NTC. „Až bude příznivější situace a Techmanie bude opět otevřena veřejnosti, zveme všechny na návštěvu. U vstupu návštěvníkům pečlivě zkontrolujeme teplotu, čímž se prakticky seznámí se správným postupem použití termokamer. Uvnitř si pak zábavnou formou pohrají s tím, jak se mění povrchová teplota těla při různé fyzické aktivitě a jak je ovlivňována vnějším prostředím. Lidé se o sobě dozví něco nového a nám to poskytne data pro vývoj spolehlivějších způsobů termodiagnostiky osob,“ popsal Milan Honner.

Zdroj: Techmania