Stavba Velkého městského okruhu Žabovřeská se přesouvá do druhé etapy

Zdroj: město Brno

BRNO – Smlouva s hotovitelem na druhou etapu byla podepsána, staveniště bude předáno do konce tohoto roku. Součástí stavebních prací bude výluka tramvají i úpravy kapličky.

První část etapy se soustředila na rozšíření ulice Žabovřeská do čtyř proudů v úseku od křižovatky Kníničská ke Kamenomlýnskému mostu. Vznikla také lávka přes ulici pro pěší, aby se vyhnuli nebezpečnému přecházení přes silnici. Do konce roku by měla být hotová druhá polovina komunikace. „Do provozu by mohla být uvedena už 17. prosince letošního roku, celkové dokončení první etapy pak plánujeme na jaro příštího roku,“ přiblížila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V druhé etapě se práce přesunou od mostu směrem ke křižovatce Hlinky. „Druhá etapa začíná u Kamenomlýnského mostu. Díky úzkému prostoru je nutné v navazujícím úseku vést tramvajovou trať do tunelu, který bude dlouhý půl kilometru,“ řekl ředitel Závodu Brno David Fiala. Tunel bude z větší části ražený, částečně přesýpaný. Díky posunutí trati vznikne prostor pro vybudování čtyřproudové silnice až k Pisárkám. Počítá se také s lávkou pro pěší. Stavební práce by měly skončit v roce 2024.

Stavbu druhé etapy zkrátí výluka linky 1. Ta může trvat až dva roky, náhradní doprava bude jezdit přes ulici Veveří. V daném úseku tak zůstanou obsluhovány pouze zastávky Stránského a Bráfova. „Začátek výluky předpokládáme v lednu 2021. Přesné datum je zatím v jednání i s ohledem na plánovanou výluku tramvají na Lesnické a definitivně vzejde z harmonogramu zhotovitele, který je předkládán po podpisu smlouvy,“ dodala Markéta Vaňková.

V rámci druhé etapy město zajistí také výsadbu zeleně a další vegetační úpravy, a to v částce 13 milionů korun. Dojde také k úpravě neogotické kapličky z roku 1884, která byla v roce 2005 prohlášena za kulturní památku. Celkové náklady na stavbu Žabovřeské se vyšplhají na více než 2 miliardy korun, přičemž město uhradí přibližně 121 milionů.